Lewica postuluje urlop menstruacyjny. To nawet pięć dni w miesiącu

Lewica postuluje urlop menstruacyjny. To nawet pięć dni w miesiącu

W poniedziałek (19 czerwca) konferencję prasową przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie zwołała Nowa Lewica. W spotkaniu wzięli udział m.in. posłowie – Monika Falej i Marcin Kulasek. Rozmawiano o stanie państwa i pakiecie „Bezpieczna Polka”. Chodzi m.in. o pięciodniowy urlop menstruacyjny.

Przedstawiciele Lewicy na początku konferencji zaprezentowali „Raport o stanie państwa”. Ponad stustronicowe opracowanie, to ocena ośmioletnich rządów Prawa i Sprawiedliwości wraz z rekomendacjami zmian. Jednym z autorów raportu jest olsztyński poseł, Marcin Kulasek, który współtworzył m.in. dział poświęcony obronności.

– Dzisiaj pomimo rekordowych zakupów uzbrojenia, żołnierze nie czują relacji między MON-em a armią – stwierdził Sekretarz Generalny Nowej Lewicy. – W poprzednim roku mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. Według ekspertów w 2023 roku fala odejść z wojska osiągnie rekordowe rozmiary – dodał.

Monika Falej w raporcie Lewicy odpowiadała m.in. za dział poświęcony prawom człowieka. W poniedziałek przed olsztyńskim urzędem wojewódzkim skrytykowała klauzulę sumienia, jako „wymówkę dla lekarzy”, żeby nie ratować życia.

Przypomnijmy, że ostatnio szerokim echem w ogólnopolskich mediach odbiła się śmierć Doroty z Nowego Targu. Powodem były komplikacje ciąży, której – według przedstawicieli Lewicy – lekarze nie postanowili przerwać (“Ani jednej więcej”. Wydarzenie Lewicy Razem, KOD-u i Strajku Kobiet w Olsztynie [ZDJĘCIA])

Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini zarządu okręgu partii Razem, w swoim wystąpieniu postulowała m.in. pięciodniowy urlop menstruacyjny w ciągu miesiąca. Takie prawo obowiązuje od tego roku w Hiszpanii. Ustawa umożliwia trzy dni płatnego urlopu miesięcznie. W określonych przypadkach urlop może zostać przedłużony do pięciu dni. Hiszpania jest pierwszym krajem europejskim, który zdecydował się na ten krok.

Urlop menstruacyjnym jest jednym z elementów pakietu „Bezpieczna Polka”. Pakiet po raz pierwszy zaprezentowano podczas piątkowej (16 czerwca) konferencji Lewicy w Warszawie. Obejmuje 10 postulatów. Chodzi m.in. o zmianę definicji gwałtu, zniesienie karania za aborcję czy bezpłatne środki do higieny menstruacyjnej w instytucjach publicznych.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na olsztyn.com.pl https://www.olsztyn.com.pl/artykul,lewica-postuluje-urlop-menstruacyjny-to-nawet-piec-dni-w-miesiacu,37810.html?fbclid=IwAR0igiwkvN81LWuX33MIJ4PcINBd8Gb9vm5TJjNcRccaCrK66fgjqmxLl6E