Lewica rozpoczyna kampanię wyborczą: “Będziemy trzecią siłą w Polsce”

Lewica rozpoczyna kampanię wyborczą: “Będziemy trzecią siłą w Polsce”

Konfederacja ma dobre sondaże teraz, ale przy urnach wyborczych okaże się, że są one nieprawdziwe – twierdzą posłowie Lewicy z Warmii i Mazur.

Lewa strona polskiej sceny politycznej rozpoczyna kampanię wyborczą na Warmii i Mazurach (w okręgach 34 i 35).

Kulasek: Co najmniej trzecie miejsce

Ponownie będzie można zagłosować na koalicję Nowej Lewicy, Razem, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz innych organizacji, w tym Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych. – Pakt senacki zostanie ogłoszony wspólnie z liderami opozycji demokratycznej w czwartek – mówił poseł Marcin Kulasek podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Olsztynie.

Partia postuluje minimum 20-procentowe podwyżki płac dla pracowników budżetówki. W programie wyborczym Lewicy znajduje się również zapis o zapewnieniu dostępu do bezpiecznej aborcji, bezpłatnej antykoncepcji i gwarancji dobrej opieki okołoporodowej.

To jednak nie koniec postulatów skierowanych stricte do kobiet. Działacze Lewicy chcą po wygranych wyborach zapewnić m.in. miejsce w żłobkach i przedszkolach dzieciom pracujących matek.

– Tylko Lewica gwarantuje prawdziwą zmianę – przekonywał Kulasek. – Odsuniemy PiS od władzy, zajmiemy co najmniej trzecie miejsce, jeśli chodzi o nasz wynik. Konfederacja ma dobre sondaże teraz, ale przy urnach wyborczych okaże się, że są one nieprawdziwe. To Lewica zajmie miejsce na podium – podkreślał.

Pomocna dłoń prezydenta Dudy

Po podaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę terminu wyborów (15 października) działacze Lewicy zaczęli zbierać podpisy pod listami poparcia.

– Kampania wyborcza już się zaczęła. My jako Lewica robimy ją zgodnie z przepisami prawa, robimy ją legalnie. Niestety, PiS próbuje obejść prawo i otwiera pytania referendalne. Absurdalność tej sytuacji polega na tym, że środki wydane w tej kampanii powinny być rozliczone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Niestety, referendum powoduje, że te pieniądze są wyprowadzane na kampanię wyborczą – komentowała posłanka Monika Falej, również obecna podczas konferencji.

Przedstawiciele Lewicy oskarżają wspomnianego prezydenta Dudę o pomaganie partii rządzącej przy kampanii wyborczej.

– Pomaga rządzącym, skracając jak tylko może kampanię wyborczą. Ogłoszenie terminu wyborów w praktycznie najpóźniejszym możliwym terminie powoduje, że inne, mniejsze siły polityczne mają jak najmniej czasu na prowadzenie kampanii wyborczej. To nierówna walka – stwierdził Bartosz Grucela z zarządu krajowych struktur Lewicy Razem.

Mazurski Park Narodowy

Program mieszkaniowy to kolejny postulat przedstawiony podczas poniedziałkowej konferencji. Zakłada on, że każdy, niezależnie od wieku czy zarobków, będzie mógł wynająć mieszkanie od samorządu ze stałym, stabilnym czynszem. Ponadto Lewica będzie chciała ponownie wnieść projekt ustawy o rencie wdowiej.

Na spotkaniu z dziennikarzami wybrzmiał także temat wykluczenia transportowego. Aby mu przeciwdziałać, partia postuluje wprowadzenie transportu publicznego – autobusowego lub kolejowego – w każdej gminie. Politycy wspomnieli również o utworzeniu w Polsce nowych parków narodowych, w tym Mazurskiego Parku Narodowego.

Oficjalne ogłoszenie list wyborczych nastąpi 18 sierpnia.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na olsztyn.wyborcza.pl https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,30076192,lewica-rozpoczyna-kampanie-wyborcza-bedziemy-trzecia-sila.html?_gl=1*10b3p6a*_gcl_au*MTgwNDYzODIxLjE2OTUxMzQ4NzI.*_ga*MTEzMjA4MDA0Ny4xNjk1MTM0ODcy*_ga_6R71ZMJ3KN*MTY5NTEzNDg3Ni4xLjEuMTY5NTEzNDk0NS4wLjAuMA..&_ga=2.22787131.1611519346.1695134877-1132080047.1695134872&fbclid=IwAR1QgEsazfQBiu1jQZl5r4PR3YCb13qh4eTJCtYdOZivdF6iJEesUDJoLEY