Marcin Kulasek: Francuzom już dziękujemy [OPINIE]

Marcin Kulasek: Francuzom już dziękujemy [OPINIE]

Emanuel Macron proponuje rozbrojenie wschodniej części UE – podało radio RMF. „Francuski przywódca oświadczył, że w tej chwili – z powodu wojny w Ukrainie – wschodnia flanka NATO jest >za bardzo dozbrojona<. Emmanuel Macron zasugerował, że może to w przyszłości znowu prowadzić do eskalacji napięć z Rosją. Niepokojące, zdaniem części obserwatorów słowa prezydenta Francji, padły w czasie jego przemówienia na poświęconym sprawom globalnego bezpieczeństwa Forum GLOBSEC w Bratysławie. Przypomnijmy, że według niektórych paryskich ekspertów Emmanuel Macron zaproponował już zmniejszenie obecności jednostek NATO m.in. w Polsce Władimirowi Putinowi, w czasie spotkania obu przywódców w Moskwie 7 lutegoubiegłego roku” – podaje RMF.

Słowa Macrona nie pierwszy raz budzą zaniepokojenie. Francja jest naszym sojusznikiem w NATO, ale inaczej patrzy na Rosję, niż Europa Środkowo-Wschodnia, Amerykanie, czy Skandynawowie. Słowa Macrona są wieloznaczne. Ale my, Polacy, jesteśmy szczególnie wyczuleni na fałszywe tony płynące z Francji. 

Jestem po lekturze książki Aleksandra Kwaśniewskiego, gdzie wspomina on swoją trudną współpracę z prezydentem Chirakiem. W sprawie Ukrainy w 2004 roku Francja, delikatnie mówiąc, nie pomagała.

Polska się zbroi, bo ma do tego powody. I nie jest zasadne zatrzymywanie tego procesu ani jego odwracanie. Na pewno póki trwa wojna. I jeszcze dużo dłużej. Przykład Ukrainy pokazuje, że są dwie polisy ubezpieczeniowe przeciwko Rosji. Własna silna armia i NATO. Polska nie może rezygnować z żadnej z nich. A za dobre rady Francuzów możemy im tylko podziękować, ale nie musimy się do nich stosować.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na TKO.pl https://tko.pl/201570,2023,06,03,marcin-kulasek-francuzom-juz-dziekujemy-opinie