Marcin Kulasek: Małżeństwo z rozsądku [OPINIA]

Marcin Kulasek: Małżeństwo z rozsądku [OPINIA]

To dobrze, że po stronie opozycji następuje konsolidacja. To niezwykle ważne, aby żadne głosy po stronie opozycyjnej się nie zmarnowały. Życzę powodzenia kolegom z PSL i Polski 2050, którzy zdecydowali się zawrzeć koalicję.

Jednocześnie jako Lewica doskonale pamiętamy, że 8-procentowy próg dla koalicji potrafi być zdradliwy. W 2015 roku mieliśmy na tydzień przed wyborami 11 proc. Wydarzenia jednego tygodnia zmieniły jednak wynik wyborów. Tak samo o 8-procentowy próg wyborczy wywrócił się AWS w 2001 roku. PSL i Polska 2050 mają pełne prawo do podejmowania suwerennych decyzji. Ale doświadczenie podpowiada mi, że kwestia startu na 5 czy 8-procentowy próg będzie jeszcze przedmiotem dyskusji.

Są małżeństwa z miłości, są małżeństwa z rozsądku. To jest małżeństwo z rozsądku. Tak samo jak związek PSL z Kukizem 4 lata temu. Wtedy udało się odnieść sukces, chociaż małżeństwo nie było trwałe. Ale są też małżeństwa z rozsądku, które trwają lata i partnerzy odnajdują w nich szczęście.

Konstrukcja listy PSL-Hołownia jest dla mnie jasna. Jedna lista, dwie partia, potem dwa kluby. Nie rozumiem dlaczego mają być dwa sztaby. Startowałem w wielu formułach koalicyjnych i zawsze był jeden sztab. Ale to też kwestia do rozwiązania przez kolegów z PSL i Polski 2050. Wierzę, że rozwiążą wszystkie problemy. To w interesie całej opozycji. To lista, która może odebrać głosy Konfederacji, PiS-owi. Koledzy, to Wasze zadanie w tej kampanii. Trzymam kciuki.

Temat wspólnej listy wydaje się być na tym etapie zamknięty. Szkoda. Ale jesteśmy gotowi też na ten scenariusz. Nastąpiła konsolidacja lewicy, współpracujemy z partią Razem, PPS, Unią Pracy. Mamy jasny program: tanie mieszkania na wynajem, renta wdowia, żłobki w każdej gminie, świeckie państwo i prawa kobiet. Opozycja wygra te wybory i przejmie władzę w Polsce.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na TKO.pl https://tko.pl/192598,2023,05,01,marcin-kulasek-malzenstwo-z-rozsadku-opinia