Marcin Kulasek: Obrona narodowa musi stać ponad podziałami [OPINIE]

Marcin Kulasek: Obrona narodowa musi stać ponad podziałami [OPINIE]

W obronie narodowej problemów jest wiele i trzeba o nich rozmawiać ponad politycznymi podziałami. 

„Postanowiliśmy uruchomić proces wdrożenia kilkudziesięciu daleko idących rozwiązań prawnych wzmacniających system planowania obronnego w państwie; w najbliższych dniach projekt jako prezydencka inicjatywa trafi do Sejmu” – poinformował prezydent Andrzej Duda. Celem tych zmian ma być wzmocnienie koordynacji władz politycznych oraz wojskowych w planowaniu obronnym, zarówno podczas pokoju, jak i podczas potencjalnego kryzysu; zwiększenie szybkości podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych; wzmocnienie systemu obronnego w sytuacji zagrożeń o charakterze hybrydowym i podprogowym, które dziś są niestety realizowane przez Federację Rosyjską – wymieniał Andrzej Duda.

Jako wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej deklaruję pełną gotowość do prac nad prezydenckim projektem. Obrona narodowa, to jeden z niewielu obszarów, w którym możliwe jest porozumienie ponad podziałami. Opozycja zachowuje się odpowiedzialnie. Chociaż nie jest to łatwe, bo minister Błaszczak na posiedzenia sejmowej komisji nie przychodzi w ogóle, a jak przyjdzie raz na 4 lata, to wychodzi po 5 minutach po uprzednim obrażeniu Komisji. To nie jest poważne traktowanie Sejmu i posłów, którzy zostali, podobnie jak minister, wybrani przez Polaków.

A w obronie narodowej problemów jest wiele i trzeba o nich rozmawiać ponad politycznymi podziałami. Wielkim problem Wojska Polskiego jest np. fala odejść ze służby. W poprzednim roku mundur zdjęło 15 900 żołnierzy zawodowych i ochotników WOT.  W 2021 roku było to 11 tysięcy żołnierzy zawodowych o żołnierzy WOT. Ludzie uciekają z wojska, chociaż nakłady na armię są rekordowe. 

Główną przyczyną fali odejść jest sytuacja finansowa żołnierzy. Osoby chcące spłacić drożejący kredyt mieszkaniowy pragną skorzystać z dodatku mieszkaniowego, który wypłacany jest w momencie przejścia do cywila.  Inne przyczyny odejść, to fatalne relacje międzyludzkie, gospodarka niedoborów, brak wyposażenia, problemy z zaopatrzeniem. Według ekspertów w 2023 roku fala odejść z wojska osiągnie rekordowe rozmiary. Nie możemy sobie na to pozwolić i musimy o tym rozmawiać. Szkoda tylko, że minister Błaszczak chętny do rozmowy nie jest.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na TKO.pl https://tko.pl/207640,2023,07,19,marcin-kulasek-obrona-narodowa-musi-stac-ponad-podzialami-opinie