Marcin Kulasek: Zero tolerancji dla korupcji! [OPINIA]

Marcin Kulasek: Zero tolerancji dla korupcji! [OPINIA]

Dla wszystkich polityków o wątpliwej uczciwości w szeregach socjalistów mam złą wiadomość. Od jesieni nowym przewodniczącym Partii Europejskich Socjalistów jest były premier Szwecji Stefan Löfven, człowiek o wysokich zasadach etycznych, który obiecał wypalić korupcję w szeregach europejskich socjalistów gorących żelazem. I jestem przekonany, że tak będzie. Skandynawowie słyną z uczciwości i wysokich zasad etycznych.

Zresztą w całej europejskiej lewicy zasady są jasne. Wszyscy zamieszani w sprawę Katargate zostali usunięci z partii i z grupy parlamentarnej. Nie ma żadnego chowania się za immunitetem, dzielenia włosa na czworo, mówienia, że sprawę trzeba wyjaśnić. Obowiązuje zasada zero tolerancji dla korupcji!

Sprawa powinna być wyjaśniona i będzie wyjaśniona. Obawiam się jednak, że jej zasięg może dotyczyć też innych grup politycznych w Brukseli. Mam nadzieję, że inni politycy zachowają się równie stanowczo.

Nie może być także tak, że europosłowie wpisują w oświadczenie majątkowe dochód na poziomie 40 tysięcy euro miesięcznie za konsultacje. I zupełnie nie wiadomo co to za konsultacje i kto za nie płaci. Opinia publiczna powinna poznać szczegóły także sprawy oświadczenia Radosława Sikorskiego.

Oczywiście można się zastanawiać, czy jeśli Katar i być może Maroko kupowały sobie przychylność niektórych posłów, to czy nie czyniły tego państwa dużo silniejsze. Sprawa wymaga zbadania, a Europarlament potrzebuje więcej przejrzystości. Jednak jeśli chodzi o Polskę, to pamiętajmy jednak, że rząd PiS poszedł na wojnę z praworządnością. A rezolucje przyjmowane przez PE w tej sprawie przechodziły przytłaczającą większością głosów i największe grupy polityczne popierały je na zasadach konsensusu. Nie chodziło tu o niejawne wpływy, a o skrajnie szkodliwą i skrajnie antydemokratyczną politykę rządu. Choć z pewnością na fali tej afery rząd spróbuje wmówić swoim wyborcom, że także rezolucje przeciw Polsce były kupowane, a duża część wyborców tę narrację kupi.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na TKO.pl https://tko.pl/184219,2023,01,29,marcin-kulasek-zero-tolerancji-dla-korupcji-opinia?fbclid=IwAR01tGCxyCkq5Xnr7o4tPOFXN3pNJdLcIuuBPKGuzMJJOS0fRqTYP6ilYlQ