Nowa Lewica pokazała “Raport o stanie państwa” i zaproponowała rozwiązania

Nowa Lewica pokazała “Raport o stanie państwa” i zaproponowała rozwiązania

Politycy Nowej Lewicy z Warmii i Mazur zaprezentowali raport podsumowujący osiem lat rządów Zjednoczonej Prawicy. Omówili także propozycje pakietu “Bezpieczna Polka”.

– Raport podzieliliśmy na 20 rozdziałów, z których każdy omawia konkretny obszar: służbę zdrowia, oświatę, samorządność, obronność itd. – wyjaśniał podczas konferencji prasowej Władysław Mańkut, współprzewodniczący Nowej Lewicy w woj. warmińsko-mazurskim. – To nie tylko krytyka rządu, ale też rekomendacje, co i jak można poprawić – podkreślił.

Fala odejść w wojsku

Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek – współautor trzech rozdziałów: o obronie narodowej, rolnictwie oraz nauce i szkolnictwie wyższym przypomniał, że historia wojska pod rządami PiS dzieli się na dwa okresy – pod panowaniem Antoniego Macierewicza i Mariusza Błaszczaka. Zwrócił uwagę, że gdy stery MON-u przejmował ten drugi, armia odetchnęła z ulgą, niemniej jednak wciąż boryka się z wieloma problemami.

– W poprzednim roku mundur zdjęło 15,9 tys. żołnierzy zawodowych i ochotników WOT. Według ekspertów w 2023 r. fala odejść z wojska osiągnie rekordowe rozmiary – stwierdził Kulasek.

Raport rekomenduje m.in. “wprowadzenie możliwości przywrócenia do służby czynnej młodszych wiekiem emerytów wojskowych”, ponieważ “Polski nie stać, aby w obecnej sytuacji doświadczeni oficerowie pozostawali na emeryturze lub szybko na nią odchodzili”.

Kulasek wspomniał również o dwóch fazach w szkolnictwie wyższym, które za czasów wicepremiera Gowina “cierpiało na punktozę i grantozę”, natomiast po objęciu przez ministra Czarnka “cierpi na ideologizację i ministerialne obsesje”.

“System edukacji publicznej musi być budowany w dialogu ze środowiskami nauczycielskimi, rodzicami, uczniami i uczennicami” – czytamy w raporcie.

Pakiet “Bezpieczna Polka”

O oświacie, ale tym razem w kontekście braku pieniędzy w samorządowych budżetach, opowiadała posłanka Monika Falej. – Minister Czarnek mówi w tej sprawie: “radźcie sobie”, my zaś mamy konkretną propozycję: by pensje nauczycielski były płacone z budżetu państwa, a samorządy zawiadywały kadrą administracyjną i budynkami.

Posłanka wspomniała także o nagminnym łamaniu praw dzieci, kobiet, osób z niepełnosprawnościami, mniejszości seksualnych, mniejszości religijnych, a nawet nosicieli wirusa HIV. Następnie poinformowała o zgłoszeniu przez Lewicę pakietu “Bezpieczna Polka” z postulatami zabezpieczającymi potrzeby kobiet w naszym kraju.

– Choćby takich jak bezpieczna antykoncepcja i tabletki “dzień po”, które powinny być refundowane w stu procentach – podkreśliła Falej. – Całkowitą refundacją powinno być także objęte in vitro.

Pakiet zakłada także wprowadzenie wysokich standardów opieki okołoporodowej, bezpieczne badania prenatalne, walkę z przemocą [wobec kobiet – red.] czy zmianę definicji gwałtu.

Pięciodniowy urlop menstruacyjny

Kolejne założenia “Bezpiecznej Polski” wyliczała już Małgorzata Matuszewska-Boruc, członkini zarządu okręgu Partii Razem: równość płac kobiet i mężczyzn, wprowadzenie instrumentu prawnego pozwalającego na natychmiastowe ściąganie alimentów, legalna aborcja w cywilizowanych warunkach szpitalnych do 12 tygodnia ciąży, świecka ochrona zdrowia.

– Kolejne pomysły to bezpłatny dostęp do środków higieny intymnej w instytucjach publicznych: urzędach, przychodniach czy szkołach, obligatoryjny i finansowany z budżetu państwa. Poza tym pięciodniowy urlop menstruacyjny po zaleceniu lekarza, który wskaże, że w związku z silnymi bólami kobieta powinna odpoczywać.

W proponowanym przez Lewicę pakiecie znajduje się także zapis o zniesieniu kar za pomoc w dokonaniu aborcji.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na wyborcza.olsztyn.pl https://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,29885568,nowa-lewica-pokazala-raport-o-stanie-panstwa-fala-problemow.html?_gl=1105ffdg_gcl_auMTgwNDYzODIxLjE2OTUxMzQ4NzI._gaMTEzMjA4MDA0Ny4xNjk1MTM0ODcy_ga_6R71ZMJ3KN*MTY5NTEzNDg3Ni4xLjEuMTY5NTEzNDk3Mi4wLjAuMA..&_ga=2.22787131.1611519346.1695134877-1132080047.1695134872&fbclid=IwAR0VGQZGBJAHwn5pJVxdPA4JiFJOlQuix_VzKLwj2NeZ2uSrdqMk4kYNeEY