O wydatkach na obronność i starcie w wyborach Romana Giertycha.

O wydatkach na obronność i starcie w wyborach Romana Giertycha.

O wzroście wydatków na obronność dyskutowali posłowie z sejmowej komisji obrony w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli Marcin Kulasek z Nowej Lewicy i Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt budżetu, w którym zapisano wzrost wydatków na obronność, w tym zakupy sprzętu. Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek nie kwestionuje konieczności wydawania pieniędzy, ale uważa, że rząd powinien zwracać większą uwagę na offset.

To gigantyczna kwota. Warto zadbać o to, żeby jak najwięcej tych pieniędzy zostało w Polsce. Niestety na to się nie zanosi. Dzisiaj offset jest pisany patykiem na wodzie. Czy mamy przez kolejnych 40 lat utrzymywać przemysł Korei Południowej zamiast własnego?

– pytał.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski odpowiadał, że najważniejsze jest obecnie szybkie doposażanie armii.

Polska Grupa Zbrojeniowa, polskie zakłady zbrojeniowe były przez wiele lat zaniedbane. Nie da się zrobić, żeby nagle funkcjonowały na pełnych obrotach. Mamy wojnę w Ukrainie i dzisiaj musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo Polski. Stąd szybkie decyzje, żeby uzbrojenie do Polski trafiało.

– wyjaśnił.

Wydatki na obronność w projekcie przyszłorocznego budżetu zapisano na poziomie prawie 160 miliardów złotych, czyli ponad 4 procent PKB.

PiS i Nowa Lewica niemal jednym głosem mówili w Radiu Olsztyn o starcie Romana Giertycha do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej. Były lider Ligi Polskich Rodzin i były wicepremier w pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości ma wystartować do Sejmu z listy KO w województwie świętokrzyskim. Ma to być odpowiedź na start Jarosława Kaczyńskiego w tym regionie.

Poseł PiS Wojciech Kossakowski przekonywał jednak, że Giertych nie jest zagrożeniem dla lidera partii.

To nie pierwsza tego typu szemrana postać na listach PO. To pokazuje, że Platforma Obywatelska nie ma żadnej linii ideologicznej. Zbierają wszystkich jak leci. Współczuje tylko posłom ze Świętokrzyskiego

– powiedział.

Poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek twierdzi, że start Giertycha z listy KO będzie też korzystny dla Lewicy.

Dzięki wzięciu Giertycha na listę lewicowi wyborcy nie będą mieli wątpliwości na kogo głosować. Tylko Lewica jest formacją, która prezentuje wartości Polski otwartej i tolerancyjnej walczącej o prawa kobiet

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na https://radioolsztyn.pl/poslowie-o-wydatkach-na-obronnosc-i-starcie-romana-giertycha-posluchaj-porannych-pytan/01713675?fbclid=IwAR2chLlx2QPaxLlR1S7H87BRMGPStuBRF_CrL4EHBIHUgG4BUaa5TWNqddQ