Działacze i sympatycy ugrupowań lewicowych uroczyście świętowali 1 maja. W Olsztynie pod Kolumną Orła Białego na pl. Konsulatu Polskiego złożyli kwiaty oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień.
Działacze i sympatycy ugrupowań lewicowych uroczyście świętowali 1 maja. W Olsztynie pod Kolumną Orła Białego na pl. Konsulatu Polskiego złożyli kwiaty oraz wysłuchano okolicznościowych przemówień.
Jako pierwszy wystąpił Jarosław Szunejko, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, który przypomniał o postulatach skrócenia tygodnia pracy do 35 godzin oraz konieczności wzmocnienia Państwowej Inspekcji Pracy.
Jarosław Szunejko
Następnie głos zabrał Marcin Kulasek, poseł na Sejm RP i Sekretarz Generalny Nowej Lewicy, który mówił, że “Lewica zawsze stała po stronie ludzi pracy”.
– Chciałbym również przypomnieć, że dziś, 17 lat temu, rząd lewicowy wprowadził Polskę do Unii Europejskiej – mówił Kulasek, który miał również nadzieję, że za rok “wszyscy spotkamy się na pierwszomajowym pochodzie”.
Marcin Kulasek
– Spotykamy się w 132. rocznicę ustanowienia święta Międzynarodowej Solidarności Ludzi Pracy – powiedział z kolei Bartosz Grucela, członek Zarządu Krajowego “Lewica Razem”.
I dodał: – W ostatnim roku stawaliśmy w obronie pracowników m.in. Amazona, którzy prowadzili strajk w centrach magazynowych. Stawaliśmy w obronie pocztowców. Stajemy za każdym razem, gdy prawa pracownicze są w Polsce łamane.
1 Maja, czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, został wybrany jako święto robotnicze przez kongres założycielski II Międzynarodówki, obradujący w Paryżu w 1890 roku. Data 1 maja miała uczcić rocznicę strajku robotników w Chicago w 1886 roku, brutalnie stłumionego przez policję.
Bartosz Grucela
W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 roku w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-7 i 1917-19.
1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe.