Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Na naszych oczach Polexit staje się ciałem”

Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Na naszych oczach Polexit staje się ciałem”

Niemal dwa miesiące temu pisałem na tym portalu, że głowa boli od sukcesów PiS w sprawie KPO. I pytałem dlaczego, skoro to takie pasmo sukcesów, do Polski wciąż nie popłynęły pieniądze? Okazało się, że jednak nie popłyną, a przyznaje to już sam prezes PiS. Co więcej Jarosław Kaczyński wątpi nawet w wypłatę środków dla Polski z wieloletnich ram finansowych UE na okres 2021–2027. Gdy ja zapytałem o takie ryzyko posypały się na mnie gromy.

W czerwcu pisałem: „Zastanawiam się ile jeszcze razy PiS ogłosi sukces w sprawie KPO? Pierwszy sukces został nam obwieszczony, gdy rząd wynegocjował kwotę wsparcia, później, gdy się okazało, że tzw. mechanizm warunkowości nie będzie uruchomiony (choć został). Kolejny sukces był wówczas, gdy Sejm z poparciem PSL i Lewicy zagłosował (mówiąc w dużym uproszczeniu) za przyjęciem Funduszu Odbudowy. Od chwili, gdy Komisja Europejska zablokowała KPO, wielokrotnie ogłaszano sukces w związku z odblokowaniem środków. Jeden minister, który ogłaszał, musiał nawet pożegnać się z rządem. Ostatnio znów PiS ogłosiło sukces, taki już najprawdziwszy, do Polski przyjechała nawet Ursula von der Leyen. Teraz to już na pewno będą pieniądze – obiecał premier. Z tym, że kilka dni później, podczas debaty w Parlamencie Europejskim szefowa Komisja Europejskiej powiedziała: “Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych środków do momentu zrealizowania reform” (…)  Pytałem także „Czy rząd zrealizował kamienie milowe związane z Izbą Dyscyplinarną czy to tylko blef?” Apelowałem, by rząd wreszcie przestał bawić się z Unią Europejską w kotka i myszkę i do końca wywiązał się z obietnic. „Jeśli okaże się, że rząd próbował ograć Komisję Europejską, a do Polski znów dotrze informacja o ponownym zablokowaniu środków, to Polacy rządowi tego nie wybaczą” – pisałem.

Dziś widać wyraźnie, że moja intuicja była słuszna.  Pieniędzy wciąż nie ma. W lipcu pytałem na tym samym portalu „czy z powodu cynicznej gry Zbigniewa Ziobry nie są przypadkiem zagrożone wypłaty dla Polski z wieloletnich ram finansowych UE na okres 2021–2027?”. Byłem za to atakowany w programach publicystycznych. Teraz tę samą wątpliwość zgłasza w wywiadzie z tygodnikiem „Sieci” Jarosław Kaczyński: Na pytanie: „Unia pewnie pójdzie na wojnę na całego, będzie nakładała kary, spróbują zablokować pieniądze z głównego budżetu?” prezes PiS odpowiada: „Gdybym wiedział, że dadzą nam te główne pieniądze, to bym miał inne podejście. Ale jestem przekonany, że chcąc Polskę złamać i zmusić do pełnej uległości wobec Niemiec, zablokują także te fundusze. Znajdą nowe preteksty.”

Rząd już wie, że nie tylko nie będzie środków z KPO, ale ma realne podstawy, by sądzić, że Polsce zostaną zablokowane także wypłaty z tzw. budżetu UE. Co z tym zrobią? Posłuchajmy prezesa PiS: „Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej.”- Te słowa w Polskim Radiu uzupełnił dziś sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski: „Jeśli byłaby próba zablokowania wypłaty Polsce głównej części z funduszy europejskich i Komisja Europejska próbowałaby nas docisnąć do ściany, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie armaty, które są w naszym arsenale i odpowiedzieć ogniem zaporowym” – oświadczył polityk.

A ja, nie mając cienia satysfakcji, że potwierdziły się wszystkie moje najczarniejsze obawy pytam rządzących dalej: Co znaczą te groźby pod adresem UE? Czy Polska grozi UE konfliktem zbrojnym? Czy na naszych oczach Polexit staje się faktem? Jak rząd wytłumaczy Polakom nie tylko zablokowanie środków z KPO, ale i z budżetu UE? Kto za to odpowie? Kiedy wreszcie w rządzie polecą głowy? Kto wytłumaczy przyszłym pokoleniom wyprowadzenie Polski z UE? Mam nadzieję, że za ten niewyobrażalny skandal, już niedługo wyborcy wyślą rząd na oślą ławkę, gdzie jego miejsce. A opozycja postara się, by winni odpowiedzieli przed Trybunałem Stanu.

Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na Olsztyn.com.pl

https://www.olsztyn.com.pl/artykul,marcin-kulasek-z-nowej-lewicy-na-naszych-oczach-polexit-staje-sie-cialem,35564.html