Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść”

Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść”

Jako polityk opozycji mógłbym z popcornem w ręku zasiąść przed telewizorem i z uśmiechem na twarzy śledzić jak rozwija się konflikt między premierem rządu, a jego ministrem sprawiedliwości. Recz w tym, że stawką tego konfliktu są wielkie pieniądze dla Polski, a co za tym idzie przyszłość kraju i nie da się na to patrzyć spokojnie.

Tu zwrot akcji goni zwrot akcji. By zdyscyplinować swojego ministra sprawiedliwości, za sprawą którego, Komisja Europejska wciąż blokuje wypłaty z KPO dla Polski, jego szef, czyli Mateusz Morawiecki przygotował specjalny dokument. Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą skuteczniejszego realizowania wspólnej polityki rządu. W dokumencie napisano, że Rada Ministrów wskazuje wszystkim ministrom wchodzącym w jej skład, że zobowiązani są do realizowania wspólnej polityki ustalonej przez Radę Ministrów. Jak zaznaczono, zgodnie z zapisami ustawy o Radzie Ministrów “każdy członek rządu reprezentuje w swoich wystąpieniach stanowisko zgodne z ustaleniami przyjętymi przez rząd, które ma charakter wiążący i nie może być publicznie kwestionowane”. Szokujący jest nie tylko fakt, że premier musi przypominać ministrom o ich konstytucyjnych obowiązkach. Szokuje to, że do takiej niesubordynacji dochodzi, a premier nie może nic z tym zrobić. Kto właściwie rządzi tym krajem? Jarosław Kaczyński, Mateusz Morawiecki czy Zbigniew Ziobro? Dlaczego minister, którego nie daje się kontrolować nie zostanie po prostu zdymisjonowany?

Tym bardziej, że jego szef, z czym nie kryje się w mediach, fatalnie ocenia jego pracę. “Reforma wymiaru sprawiedliwości jest konieczna; żałuję, że do tej pory tak niewiele udało się Ministerstwu Sprawiedliwości wykonać” – powiedział premier Morawiecki w wywiadzie dla “Gościa Niedzielnego”. Panie Premierze, odwagi! Proszę to powiedzieć swojemu podwładnemu.

Widać jednak, że politycy Solidarnej Polski ani myślą stosować się do wytycznych premiera i realizować polityki rządu. Oni idą dalej: sami  nawołują premiera do dymisji. “Jeżeli premier do 31 grudnia nie uzyska pieniędzy z KPO, to powinien honorowo podejść do sprawy i podać się do dymisji” – powiedział “Gazecie Wyborczej” poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski. A premier nie reaguje. Niestety zegar tyka. Pieniądze z KPO wciąż do Polski nie popłynęły. I to nie jest wina opozycji, jak opinii publicznej próbują wmówić politycy obozu trzymającego władzę.

Będę więc uparcie i do skutku ponawiał swoje pytanie sprzed tygodnia: Czy z powodu cynicznej gry Zbigniewa Ziobry nie są przypadkiem zagrożone wypłaty dla Polski z wieloletnich ram finansowych UE na okres 2021–2027? Czy utrzymanie w rządzie takiego harcownika jak pan Ziobro, warte jest zrujnowania polskiej gospodarki?

Najlepiej dla Polski byłoby gdyby obaj ponowie ustąpili, wraz z całym rządem i pozwolili posprzątać bałagan, którego narobili. Trzeba wiedzieć, kiedy ze sceny zejść i odblokować środki dla Polski.

Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na Olsztyn.com.pl
https://www.olsztyn.com.pl/artykul,opinie-marcin-kulasek-z-nowej-lewicy-trzeba-wiedziec-kiedy-ze-sceny-zejsc,35369.html