Polskie Radio 24: Sprawa Krysciny Cimanouskiej. Marcin Kulasek: polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania

Polskie Radio 24: Sprawa Krysciny Cimanouskiej. Marcin Kulasek: polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania

– Po raz pierwszy od długiego czasu polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania. My, jako Polacy, powinniśmy wspierać Białorusinów – powiedział w Polskim Radiu 24 poseł Lewicy Marcin Kulasek.

W środę wieczorem samolot z Wiednia z białoruską sprinterką Krysciną Cimanouską na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku Chopina.

Cimanouska wdzięczna polskiemu rządowi. “Będąc tu, czuję, że jestem bezpieczna”

Jak relacjonowała lekkoatletka, gdy była w Tokio, członkowie sztabu kazali jej powiedzieć, że jest kontuzjowana i musi wracać do kraju. W razie odmowy, na Białorusi “mogą czekać ją problemy”.

– Po raz pierwszy od długiego czasu polska dyplomacja stanęła na wysokości zadania. My, jako Polacy, powinniśmy wspierać Białorusinów. Szczególnie tych, których białoruski prezydent chce sobie podporządkować – powiedział Marcin Kulasek.

Jego zdaniem “musimy pomagać Białorusinom, niezależnie od tego, czy są aktywistami, którzy dążą do uwolnienia Białorusi spod rządów prezydenta, czy też zwykłymi sportowcami, którzy z różnych przyczyn obawiają się powrotu do swojego kraju”.

– Jestem ostatnią osobą, która chciałaby się mieszać w sprawy białoruskie, ale w związku z obecną sytuacją – tym, że na Białorusi rządzi reżim, że sfałszowano tam wybory – musimy wspierać naszych sąsiadów w walce o demokrację. To nasze zadanie, a także zadanie Unii Europejskiej – dodał polityk.

 

więcej w Rozmowie PR24:

***