Rada Krajowa: SLD chce stworzyć szeroki front lewicy socjalnej

Rada Krajowa: SLD chce stworzyć szeroki front lewicy socjalnej

20150530_114752_resizedW obradach Rady Krajowej SLD (30-05-15) wzięli udział członkowie W-M SLD: Przewodniczący Rady Wojewódzkiej – Władysław Mańkut, Sekretarz – Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP – Prof. Tadeusz Iwiński, Przewodnicząca RP SLD w Gołdapi – Ewa Jankowska oraz Wiceprzewodniczący RW – Zbigniew Szczypiński.

Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Walka i pełna mobilizacja na lewicy – tak można opisać nastwienie na dzisiejszym posiedzeniu. Uchwała Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie sytuacji politycznej po wyborach prezydenckich.

Będziemy dążyć do budowania jednej wspólnej listy  lewicy – powiedział Przewodniczący SLD Leszek Miller po posiedzeniu Rady Krajowej. Oprócz merytorycznych działań przyjęto dziś także decyzje personalne. Rada zdecydowała, że wiceprzewodniczacymi SLD zostali rzecznik prasowy partii Dariusz Joński oraz poseł Marek Balt. Z kolei na wybory Sojusz przyszykuje Krzysztof Gawkowski, który będzie szefem komitetu wyborczego. Szefem sztabu wyborczego został natomiast Włodzimierz Czarzasty. Bardzo ważne zadanie wyznaczono Paulinie Piechnie-Więckiewicz, która poprowadzi prace zespołu programowego na jesienne wybory. Powołano też nowych członków Zarządu Krajowego partii. W jego składu weszli Katarzyna Piekarska, Tomasz Trela, Paweł Kołodziejski, Michał Huzarski i Marek Niedbała.

Oto treść uchwały politycznej Rady Krajowej SLD:
Wynik wyborów prezydenckich oznacza zasadnicze zmiany na polskiej scenie politycznej. Wzrasta zagrożenie prawicowym ekstremizmem i populizmem, któremu się przeciwstawiamy. 
 
SLD sprzeciwia się Jednomandatowym Okręgom Wyborczym do Sejmu. Prawdziwe potrzeby obywateli to godna praca, płaca, emerytura i renta, bezpłatna opieka zdrowotna i edukacja. To wartości  i postulaty, o które SLD wspólnie z Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych i organizacjami pozarządowymi walczy od lat.
 
Żądamy obniżenia wieku emerytalnego i dania kobietom prawa do przechodzenia na emeryturę po 35 a mężczyznom po 40 latach pracy. Żądamy ustanowienia minimalnego wynagrodzenia za pracę w wysokości 2,5 tys. zł. Domagamy się wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej w wysokości co najmniej 15 zł za godzinę. Żądamy podwyższenia wszystkich rent i emerytur, w tym najniższych rent i emerytur o 400 zł.  Żądamy obniżenia podatku VAT, wprowadzenia zerowej stawki podatkowej dla osób o najniższych dochodach i podwyższenia stawki podatkowej dla osób o najwyższych dochodach.  
 
Rada Krajowa SLD przyjmuje apel Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych w sprawie porozumienia lewicy przed wyborami parlamentarnymi. Rada Krajowa zobowiązuje Zarząd Krajowy do podjęcia działań mających na celu utworzenie wspólnej listy lewicy.

Podjęto też uchwałę w sprawie uczczenia pamięci Józefa Oleksego.
 Rada Krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej apeluje do Marszałka Sejmu Radosława Sikorskiego o uczczenie pamięci Józefa Oleksego, Marszałka Sejmu II i IV kadencji oraz Prezesa Rady Ministrów, nadaniem jednej z sal sejmowych jego imienia. 
 
Józef Oleksy był jednym najważniejszych autorów polskiej transformacji ustrojowej – współtwórcą demokratycznego parlamentaryzmu. Przez dekady był wzorem wysokiej kultury politycznej oraz strażnikiem poszanowania dobrych parlamentarnych obyczajów. Pamięć o jego dokonaniach powinna zostać zachowana i stanowić inspirację dla kolejnych pokoleń polskich parlamentarzystów.   

Minimalne wynagrodzenie na poziomie 2,5 tysiąca zł, podwyższenie rent i emerytur o 400 zł, obniżenie podatku VAT, zerowa stawka podatkowa dla osób o najniższych dochodach i podwyższenia stawki podatkowej dla osób o najwyższych dochodach, obniżenie wieku emerytalnego i uwzględnienia stażu pracy w przechodzeniu na emeryturę – to część postulatów, z którymi SLD chce iść do jesiennych wyborów parlamentarnych. Na sobotnim posiedzeniu Rady Krajowej Sojuszu padła też zapowiedź próby zbudowania jednej, szerokiej lewicowej listy do Sejmu.
Z apelem o stworzenie jednego frontu lewicy wyszło Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Na razie oficjalnie – że jest „za” – odpowiedział SLD. Nieoficjalnie rozmowy o pojednaniu są prowadzone już od kilku tygodni. – Może nas wiele rzeczy różnić i różni, ale nie powinniśmy walczyć między sobą i próbować ze wszystkich sił realizować ten sam program – stwierdziła dziś w „Faktach” TVN Barbara Nowacka.
Szef SLD Leszek Miller po posiedzeniu Rady Krajowej swojej partii potwierdził gotowość do prowadzenia takich rozmów ze wszystkimi na lewicy. – Sojusz pozytywnie odpowiedział na apel szefa OPZZ Jana Guza o udział w spotkaniu, które będzie miało miejsce niebawem, w którym wezmą udział różne organizacje lewicowe, także pojedyncze osoby, które uważają się za posiadaczy lewicowych wartości – podkreślił były premier. I dodał, że takie spotkanie stanie się początkiem prac nad wspólnym porozumieniem programowym. Ale też będzie okazją do dyskusji na temat “rozstrzygnięć organizacyjnych, które będą szły w kierunku utworzenia jednej listy lewicy”. – Bardzo się cieszę, że Jan Guz wystąpił z taką propozycją. Skoro lewica ma silnie eksponować swoje programy socjalne i społeczne, współpraca z związkami zawodowymi jest oczywiście ze wszech miar naturalna i potrzebna – podkreślił Miller.