Radio Olsztyn: Politycy Lewicy i PiS komentują powrót Donalda Tuska do polskiej polityki

Radio Olsztyn: Politycy Lewicy i PiS komentują powrót Donalda Tuska do polskiej polityki

Polityczny partner czy przeciwnik? O powrocie Donalda Tuska do polskiej polityki w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn dyskutowali posłowie Marcin Kulasek z Lewicy i Wojciech Kossakowski z Prawa i Sprawiedliwości. Gospodarzem rozmowy był Marek Lewiński.

Marcin Kulasek stwierdził jednoznacznie, że Lewica widzi w nowym szefie Platformy Obywatelskiej partnera do rozmów.

Opozycja powinna współpracować, żeby odsunąć od władzy zły rząd, który jest w tej chwili. Uważamy, że nowy lider Platformy Obywatelskiej będzie naszym partnerem. Nie pozwolimy sobie narzucić retoryki, że teraz jest jeden król.

W ocenie Wojciecha Kossakowskiego z Prawa i Sprawiedliwości, Platforma Obywatelska będzie teraz tracić wyborów.

Wielokrotnie prowadzone sondaże pokazywały nastroje społeczne, które pokazywały, że Polska i Polacy nie chcą Donalda Tuska w polskiej polityce. To co robi Donald Tusk zaraz po przyjeździe wygląda, w moim odczuciu, jakby chciał podpalić Polskę.

Tymczasem pełniący obowiązki szefa Platformy Obywatelskiej Donald Tusk podkreślał wczoraj potrzebę „paktu o nieagresji” wśród ugrupowań opozycyjnych.

Goście Porannych Pytań rozmawiali także o politycznych zawirowaniach w Lewicy. Chodzi między innymi o poparcie jakie samorządowcy Lewicy udzielili Prawu i Sprawiedliwości w województwie śląskim oraz o tarcia wewnątrz szerokiej, tzn. Nowej Lewicy, którą dawne SLD współtworzy z Wiosną i Partią Razem.

„Będziemy chronić jedność Lewicy” – zapewniał w Radiu Olsztyn  poseł Marcin Kulasek.

Z przewodniczącym Czarzastym opowiadamy się również za tym. To co się stało na Śląsku to jest sytuacja, o której mówiliśmy od początku. Nasi samorządowcy byli za to karani w różnych miejscach. Nie głosujemy z Prawem i Sprawiedliwością.

Karanie samorządowców za głosowanie razem z PiS-em dziwi posła Wojciecha Kossakowskiego.

Jeżeli mamy dobre pomysły i odpowiadają one mieszkańcom danego województwa, i dany radny, czy przedstawiciel Lewicy widzi potrzebę, aby to wesprzeć, a centrala będzie go za to karała, to dla mnie jest to niezrozumiałe.

Dwoje śląskich radnych Nowej Lewicy, którzy w regionalnym sejmiku poparli absolutorium i wotum zaufania dla tworzonego przez PiS zarządu województwa śląskiego, zostało zawieszonych w prawach członów partii. Zawieszony został także lider jej śląskich struktur i wiceszef na szczeblu krajowym Marek Balt. Decyzję w tej sprawie podjął przewodniczący partii Włodzimierz Czarzasty.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego:

Politycy Lewicy i PiS komentują powrót Donalda Tuska do polskiej polityki. Zobacz Poranne Pytania