Radio Olsztyn: Radni wojewódzcy Bożenna Ulewicz i Marcin Kulasek o kontrowersjach wokół dyrektora olsztyńskiego teatru

Radio Olsztyn: Radni wojewódzcy Bożenna Ulewicz i Marcin Kulasek o kontrowersjach wokół dyrektora olsztyńskiego teatru

Związki zawodowe działające w Teatrze im. Jaracza domagają się dymisji dyrektora Janusza Kijowskiego. Województwa Rada OPZZ twierdzi, że łamie prawa pracowników i stosuje nepotyzm. Jest też oskarżany o niegospodarność. O sytuacji rozmawiali Bożenna Ulewicz przewodnicząca komisji kultury i edukacji oraz Marcin Kulasek członek tej komisji, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

 

opis

Marcin Kulasek

Jak mówił w Porannych Pytaniach Marcin Kulasek komisja rewizyjna rozpoczęła planowaną kontrolę jednostek podległych marszałkowi województwa.

W ubiegłym roku kontrolowaliśmy Filharmonię, w tym roku wypadło na Teatr Jaracza. Kontrola ta nie jest związana z tym co się tam dzieje (…) Tak się złożyło, że po drodze wydarzyło się parę ciekawych rzeczy. Kontrola będzie trwała miesiąc. Musimy poruszać się według prawa (…) Jeśli w teatrze były przypadki łamania praw pracowniczych powinna wejść Państwowa Inspekcja Pracy i wyjaśnić sprawę.

opis

Bożenna Ulewicz

Bożennę Ulewicz niepokoi fakt, że kontrola dotyczy wyłącznie 2017 roku.

Niepokoi nas fakt, że stworzono bardzo wąską cezurę (…) Jestem przekonana, że kontrola powinna dotyczyć szerszego okresu, a więc całej ostatniej kadencji. Tak się składa, że kończy się nasza kadencja i dobrze byłoby, żeby radni komisji rewizyjnej przyjrzeli się temu co cię dzieje w placówce. Niech się dowiedzą co działo się w 2015 roku, bo do tego roku mamy pewne zastrzeżenia jeżeli chodzi o gospodarkę finansową.

Czy zostanie rozpisany konkurs na stanowisko dyrektora? Taką propozycję rozważa komisja kultury i edukacji sejmiku warmińsko-mazurskiego. Przewodnicząca komisji Bożenna Ulewicz ma nadzieję, że konkurs zostanie przeprowadzony i sprawa jest przesądzona. Podobną opinię podziela radny Marcin Kulasek, który przekonuje, że podczas konkursu wygra najlepszy.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Bożenną Ulewicz i Marcinem Kulaskiem

00:00 / 00:00

 

więcej na: Radio Olsztyn  https://ro.com.pl/radni-wojewodzcy-bozenna-ulewicz-i-marcin-kulasek-o-kontrowersjach-wokol-dyrektora-olsztynskiego-teatru/01392735