Radio Olsztyn: Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 tematem Porannych Pytań

Radio Olsztyn: Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 tematem Porannych Pytań

Decyzja o podaniu trzeciej dawki szczepionki była do przewidzenia – mówili goście Porannych Pytań. Wczoraj (wtorek) przedstawiciele rządu zapowiedzieli, że będzie podawana trzecia, tzw. przypominająca dawka preparatu.

opis

Będą do niej mieli prawo medycy, osoby o obniżonej odporności oraz wszyscy po 50. roku życia. To rozsądne podejście – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek.

Szczepienie dawką przypominającą dla osób powyżej 65. roku życia jest już wprowadzone w Stanach Zjednoczonych. W Polsce taką możliwość będą mieli już 50-latkowie i uważam, że jest to dobra decyzja

– twierdził Marcin Kulasek.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki przypominał, że w przypadku wielu szczepionek konieczne są dodatkowe dawki. I dodał, że korzyści ze szczepień są jednoznaczne.

Statystyki pokazują bardzo wyraźnie, że osoby zaszczepione stanowią minimalny procent osób, które zakaziły się wirusem i przebywają w szpitalach czy są zagrożone śmiercią

– mówił Jerzy Małecki.

W sprawie szczepień trzeba męskich decyzji – twierdził poseł Kulasek. – Nie można jednak ograniczać niczyich praw – odpowiadał poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Goście Radia Olsztyn dyskutowali o tym, jak zachęcać do szczepień. Poseł Marcin Kulasek przekonywał, że należy wprowadzić ograniczenia dla niezaszczepionych, np. na wzór francuskich.

Tylko we Francji warto się zaszczepić, ponieważ zaszczepieni mają konkretne korzyści z tego, że postępują odpowiedzialnie. Polskie państwo nie nagradza osób myślących o wspólnocie, myślących propaństwowo

– mówił poseł Nowej Lewicy.

Poseł Małecki uważa natomiast, że nie wolno ograniczać niczyich praw.

Z jednej strony próbujemy walczyć z pandemią, z drugiej nie chcemy pozbawiać praw obywatelskich czy ich części. Uważam, że osoby niezaszczepione nie do końca mają argumenty, żeby tych szczepionek nie przyjmować

– podkreślał poseł PiS.

Rejestracja na szczepienie trzecią dawką ma ruszyć 24 września. Dotychczas w Polsce w pełni zaszczepiło się ponad 19 milionów osób. W województwie warmińsko-mazurskim liczba w pełni zaszczepionych to niecałe 593 tysiące osób.

Posłuchaj Porannych Pytań:

Trzecia dawka szczepionki przeciwko COVID-19 tematem Porannych Pytań