Rozszerzenie NATO zwiększa bezpieczeństwo w Europie

Rozszerzenie NATO zwiększa bezpieczeństwo w Europie

O zakończonym szczycie NATO i posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiali w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn parlamentarzy z Warmii i Mazur. Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli posłowie: Marcin Kulasek z Nowej Lewicy i Wojciech Kossakowski z PiS.

Szczyt NATO, z udziałem prezydenta USA, odbywał się w Wilnie. Zdaniem posła PiS i członka sejmowej komisji obrony narodowej, jedną z najważniejszych decyzji była zgoda Turcji na przystąpienie Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego.

Całkowicie zmienia to sytuację w basenie Morza Bałtyckiego. Mówimy o obwodzie królewieckim, który przestaje mieć znaczenie dla Rosji, ponieważ będzie okrążony przez wszystkie państwa NATO. Podnosi to bezpieczeństwo nie tylko leżącej najbliżej Polski, ale całej Europy.

– powiedział Wojciech Kossakowski.

Poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej również uważa, że z polskiej perspektywy zwiększy się bezpieczeństwo w regionie.

Oczekiwaliśmy tego ruchu i się wydarzył. Teraz parlament turecki i węgierski jak najszybciej muszą ratyfikować ustawy akcesyjne i Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem NATO. Bałtyk stanie się tym samym NATO-wskim jeziorem z małymi rosyjskimi przyczółkami w Zatoce Fińskiej i obwodzie królewieckim

– podsumował Marcin Kulasek.

Prezydent chce jeszcze dziś zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Andrzej Duda zamierza zrelacjonować przebieg szczytu, a także wysłuchać głosów przedstawicieli ugrupowań politycznych.

O planowanym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego rozmawiali goście Porannych Pytań. Poseł PiS, który jest członkiem sejmowej komisji obrony narodowej wyjaśniał, że posiedzenie będzie dotyczyło zakończonego w Wilnie szczytu NATO.

Myślę, że prezydent będzie chciał przedyskutować z opozycją postanowienia sojuszu, ponieważ zapadły ważne decyzje. Zapewne na takim spotkaniu padną dokładne szczegóły. Tak naprawdę Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest ciałem doradczym prezydenta

– powiedział Wojciech Kossakowski.

Poseł Nowej Lewicy, wiceprzewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej zapewnił, że jego ugrupowanie weźmie udział w spotkaniu.

Jest pełna zgoda. Oczywiście, że pojawimy się. Zawsze uczestniczymy w Radach Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołuje pan prezydent. Zresztą we wtorek rano, razem z przewodniczącym klubu, apelowaliśmy o zwołanie Rady Bezpieczeństwa. Cieszymy się, że to się stało. Bezpieczeństwo narodowe powinno być przestrzenią konsensusu

– mówił Marcin Kulasek.

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Więcej na radioolsztyn.pl https://radioolsztyn.pl/goscie-porannych-pytan-rozszerzenie-nato-zwieksza-bezpieczenstwo-w-europie/01706031?fbclid=IwAR1D1mPe954KUVVnaMfbt9Mub4eBTNCKPcrvqm7p-YnBJMlcpVkxPj-Ottw