Plan założony na ten rok już udało się zrealizować, plany na kolejne lata jeszcze się klarują. Tak można podsumować informację Zarządu Województwa na temat lotniska w Szymanach. Radni Sejmiku Województwa wysłuchali raportu na temat pierwszych 10 miesięcy funkcjonowania regionalnego portu.
Regionalny port lotniczy jest Warmii i Mazurom potrzebny. W tej kwestii radni sejmiku byli zgodni. Wątpliwości i pytań jednak nie dało się uniknąć.
— Są kwestie, które nas dziwią. Na lotnisku, które dopiero co zostało otwarte w tym roku, mamy kolejne inwestycje. Trzeba wybudować nowe stanowisko postojowe i jakieś inne rzeczy za 5 mln zł — mówi Patryk Kozłowski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, PiS.
Plany inwestycyjne to także jedno z zagadnień raportu Zarządu Województwa po 10 miesiącach działania portu. Te dotyczą między innymi rozbudowy płyty postojowej, a właściwie powrotu do projektu inwestycji sprzed kilku lat.
— Trzeba było ten projekt zacieśnić, po to by zmieścić się w kwocie 205 mln zł. Stąd z pięciu stanowisk zostały trzy, zmieniły się też drogi kołowania. Kolejne elementy pojawiają się na konkretne żądania przewoźników — mówi Wiktor Wójcik, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Geodezji, Urząd Marszałkowski w Olsztynie.
Radni opozycji chcieli też wiedzieć, ile i jak długo, samorząd województwa będzie musiał dopłacać do działalności lotniska. Zdaniem Marcina Kuchcińskiego z Zarządu Województwa, PO – „w tym roku zgodnie z planem operacyjnym było to 10 mln zł”.
— Gdy zamkniemy okrągły rok będziemy wiedzieć ile dołożyliśmy, a dokładać będziemy. Trzeba pamiętać, że samorząd dokłada do kolei, do biletów ulgowych — mówi Sylwia Jaskulska, Zarząd Województwa, PSL.
Finansowanie lotniska to nie jedyna kwestia budząca wątpliwości radnych. Marcin Kulasek, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej, SLD — pyta o cargo, które miało być wprowadzone jako jedna z ofert lotniska, w celu obniżenia kosztów jakie ponosi województwo. Pojawiają się również pytania dotyczące lotów czarterowych, które wciąż są jeszcze w planach.
Z raportu Zarządu Województwa wynika, że w sprawie czarterów trwają rozmowy z dwoma dużymi przewoźnikami turystycznymi, którzy w przyszłym sezonie turystycznym mieliby latać do Grecji i Bułgarii. Na razie władze lotniskowej spółki skupiają się na obsłudze lotów rejsowych:
Jeżeli chodzi o liczbę obsłużonych pasażerów w planie jest przekroczenie 40 tysięcy osób do końca roku. To podróżni, którzy polecą na dwa lotniska w Londynie. Pozostałe loty z Szyman za chwilę zostaną zawieszone. Do negocjacji z przewoźnikami władze lotniska chcą wrócić w przyszłym roku. Tu kluczowe są dwie kwestie – zmiana samolotów na części połączeń i wysokość dopłat dla linii lotniczych.
Informacja o funkcjonowaniu i przyszłości lotniska to tylko jeden z punktów sesji sejmiku, na której gościli posłowie z Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Sejmowa komisja w środę 26 października w Bartoszycach będzie rozmawiać o systemie edukacji mniejszości narodowych i etnicznych.
więcej na TVP 3 Olsztyn: http://olsztyn.tvp.pl/27473793/temat-portu-lotniczego-zdominowal-obrady-sejmiku