sesja sejmik 16-02-15Temat drogi krajowej nr 16 zjednoczył radnych sejmiku województwa. Jednym głosem głosowała sala od lewej do prawej strony lokalnej areny politycznej. Radni przyjęli wspólne stanowisko w sprawie wpisania fragmentu drogi do Programu Przebudowy Dróg. Powitali też w swoim gronie nową radną.

Grażyna Licznerska z PSL w sejmiku województwa zastąpiła Urszulę Pasławską, która obecnie zasiada w sejmowych ławach. Do kolejnej zmiany doszło w miejscu wiceprzewodniczącego sejmiku. W fotelu po Jarosławie Słomie, który został wiceprezydentem Olsztyna, zasiadł Eugeniusz Koch z PO. Była to jedyna kandydatura. Za było 25 radnych, 2 wstrzymało się od głosu.

W nowym składzie radni przyjęli, między innymi, szereg uchwał niezbędnych samorządom lokalnym, a dotyczących sposobu walki z zanieczyszczeniami środowiska. Zdecydowanie większe emocje wzbudziła sprawa zakładu utylizującego akumulatory w Korszach. Zdaniem radnego Adama Ołdakowskiego z PiS tą sprawą powinna, a jakże, zająć się prokuratura. Protesty i próby wymuszenia zamknięcia zakładu trwają od ponad roku. Mieszkańcy Korsz i okolic oczekują od radnych poparcia działań mających na celu zamknięcie zakładu. W tej sprawie reprezentacja protestujących pojawiła się podczas sesji.

Do porozumienia ponad podziałami doprowadziła sprawa krajowej szesnastki. Trasa priorytetowa dla Warmii i Mazur, dla rządu taką nie jest. Radni sejmiku wystosowali apel, by drogę wpisać do rządowych dokumentów.

więcej na TVP Olsztyn: http://olsztyn.tvp.pl/18886042/porozumienia-ponad-podzialami-podczas-sesji-sejmiku