Brak decyzji o wznowieniu umowy o Małym Ruchu Granicznym z obwodem kaliningradzkim to od kilku dni główny temat w miejscowościach przygranicznych. To także gorący temat polityczny. Sojusz Lewicy Demokratycznej postanowił zabrać głos w sprawie MRG. W Bartoszycach gościli dziś przewodniczący Sojuszu Włodzimierz Czarzasty i sekretarz generalny Marcin Kulasek.

Konferencja obyła się w centrum Bartoszyc. Jak zapowiada Sojusz Lewicy Demokratycznej, pierwsza w tym miejscu spotkanie na pewno nie będzie ostatnim. Przewodniczący SLD twierdzi, że brak decyzji o wznowieniu Małego Ruchu Granicznego z obwodem kaliningradzkim nie jest najlepszym pomysłem.

„To decyzja polityczna i nieludzka” – twierdzi przewodniczący SLD. Dodaje, że nie rozumie argumentacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o niewznawianiu MRG, o którym miały zdecydować względy bezpieczeństwa.

Sojusz Lewicy Demokratycznej przygotował apel do rządu w spawie wznowienia MRG z obwodem kaliningradzkim. Podczas konferencji odczytał go szef SLD na Warmii i Mazurach Władysław Mańkut. Politycy SLD zapowiedzieli, że apel trafi do rządu jeszcze dziś. Planują też konferencje prasowe w sprawie MRG co miesiąc, jeśli sytuacja nie zmieni się.