Fakt24.pl : Chaos w szczepieniach wzburzył polityków opozycji. Żądają dymisji ministra od szczepień

Fakt24.pl : Chaos w szczepieniach wzburzył polityków opozycji. Żądają dymisji ministra od szczepień

To kompromitacja i kabaret – grzmią politycy opozycji, nie zostawiając na Michale Dworczyku (46 l.) suchej nitki za czwartkowy błąd, który wywołał chaos w szczepieniach Polaków. Sam minister o dymisji ani myślał, a skalę błędu bagatelizował.

W nocy ze środy na czwartek system rejestracji szczepień niespodziewanie umożliwił zapisy 40-latkom. Strona do internetowych rejestracji szczepień padła, a przed południem pacjenci dowiedzieli się, że rejestracja była wynikiem błędu systemu i zostali przepisani na późniejsze terminy.

Budka: To kompromitacja!

Politycy opozycji natychmiast ruszyli do ataku. Lider PO Borys Budka (43 l.) nie ma wątpliwości, że minister Dworczyk powinien zostać zdymisjonowany. – Doszło do kompromitacji Narodowego Programu Szczepień. To podważa w oczach obywateli wiarygodność państwa, która jest kluczowa w czasie pandemii. Katastrofa to nie jest właściwe określenie, bo nie oddaje całości strat związanych z tych dramatycznym zaniedbaniem – uważa Budka.

Polityk dodaje, że osoby, którym udało się zapisać na szczepienie, powinny mieć je wykonane w ustalonym terminie. – W innym wypadku będzie to złamanie reguł państwa prawa. Państwa, do którego decyzji powinni mieć zaufanie obywatele. To nie ich wina, że w rządzie panuje chaos i rozprężenie – dodaje polityk.

Kulasek: Zmienił państwo polskie w kabaret

– Minister Dworczyk zorganizował taki prima aprilis, jaki nie śnił się największym kabareciarzom. Niestety, zamienił państwo polskie w kabaret. Jak po czymś takim Polacy mają zaufać rządowi? Zaufanie do państwa jest warunkiem koniecznym skutecznej walki z pandemią! – mówi Faktowi poseł Marcin Kulasek (45 l.), sekretarz generalny SLD. – Dziesiątki tysięcy Polaków, którzy rano zapisali się na szczepienie, cieszyli się ze swoimi bliskimi, że się udało, a potem dostali w twarz mokrą szmatą. Nigdy tego PiS-owi nie zapomną. Nic tak nie szkodzi władzy, jak rozbudzić nadzieje, wywindować oczekiwania, a potem je zawieść – podkreśla. Dodaje, że ” szkoda ludzi i szkoda Polski”.

Dworczyka broni jedynie Władysław Teofil Bartoszewski (66 l.), który wskazuje, że do dymisji powinien podać się tylko i wyłącznie premier. – W tym rządzie nie ma nikogo, kto ma pojęcie o zarządzaniu. Miotamy się z pandemią w sposób irracjonalny. Minister Dworczyk jest najlepszy z tej całej bandy. Za chaos odpowiada premier, a nie Dworczyk, który starał się racjonalnie tłumaczyć, przykrywając błędy swoich kolegów – mówi Faktowi Bartoszewski. Podkreśla, że to premier Morawiecki powinien podać się do dymisji. Polityk dodaje, że od wielu miesięcy PSL upominał rząd, aby otworzył nowe miejsca szczepień w samorządach i aptekach. – Nareszcie zaczyna być to wprowadzane w życie. Problem polega na tym, że jak się sprowadzi miliony szczepionek, a nie ma punktów szczepień, to robi się wąskie gardło. Widzę te kolejki do punktów szczepień, to sytuacja niezdrowa epidemiologicznie. Najpierw trzeba było nowe punkty szczepień otworzyć, a potem powiedzieć, że zapisujemy 40-latków. To nie błąd komunikacji tylko rozumu – stwierdza.

– Odpowiedzialność zawsze przyjmuje szef. Na biurku każdego prezydenta Stanów Zjednoczonych stoi taka plakietka: “Ostateczna odpowiedzialność jest moja”. Premier nie jest w stanie zarządzać własnym rządem, co jest widoczne, bo ma ministrów którzy nie zgadzają się z nim publicznie, głosują przeciwko swojemu rządowi. W normalnym państwie to powoduje dymisję ministra. Albo się rządzi, albo się udaje, że się rządzi. Jesteśmy gotowi przejąć tę odpowiedzialność, jeżeli Morawiecki nie jest w stanie rządzić krajem, stworzymy koalicję, która nim rządzić będzie. Niech się poda do dymisji. Wszystkie rządy popełniają błędy, ale ten rząd jest niekompetentny – podkreśla Bartoszewski.

Borys Budka (43 l.): Dworczyk to klasyczny siewca chaosu

Minister Dworczyk powinien zostać zdymisjonowany. To klasyczny siewca chaosu. Człowiek, który znajdował czas na polityczne rozgrywki na Śląsku, tylko nie dopilnował systemu. W tej sytuacji dymisja to i tak najmniejszy wymiar kary.

Włodzimierz Czarzasty (61 l.): Ta kropla przeważyła szalę

Minister Dworczyk powinien się podać do dymisji za całość bałaganu związanego ze szczepieniami, zmienne decyzje, odwoływanie ich, zmianę grup, które mają być szczepione.

Władysław Teofil Bartoszewski (66 l.): Morawiecki do dymisji

Za chaos odpowiada premier Mateusz Morawiecki. Dworczyk jest najlepszym ministrem w tym rządzie. Starał się racjonalnie wytłumaczyć błędy swoich kolegów. To premier Morawiecki powinien podać się do dymisji.

Premier Mateusz Morawiecki (53 l.) nie skomentował apelu opozycji o dymisję ministra Dworczyka.

Minister nie chce podać się do dymisji

Michał Dworczyk (46 l.) zapowiedział, że „jest do dyspozycji premiera” i zgodnie z decyzją premiera w każdej chwili może zmienić zadania, którymi się zajmuje.

Beata Czuma

Więcej na: Opozycja wzywa do dymisja ministra od szczepień Michała Dworczyka (fakt.pl)