Marcin Kulasek: Lewica, to bezpieczna Polska!

Marcin Kulasek: Lewica, to bezpieczna Polska!

Warmia i Mazury powinny być jednym z regionów Polski, gdzie żyje się najwygodniej. Tak niestety nie jest. Za rządów PiS bezrobocie nadal jest wysokie i wynosi ponad 8 procent. Droga S16 nadal jest na papierze. Województwo cierpi z powodu zamrożenia stosunków z Rosją. To trzeba było zrobić. Ale czy rząd pomyślał o jakiejś rekompensacie dla regionu? Nie.

Lewica ma prosty program dla Warmii i Mazur. Po pierwsze, walka z wykluczeniem transportowym, przywrócenie połączeń kolejowych i PKS-ów. Po drugie, rozwój usług publicznych, dostępu do internetu, lekarza, edukacji. Po trzecie, rozwój turystyki. Lewica proponuje rozwój programu bonu turystycznego poprzez przyznawanie go również seniorom. Chcemy, aby Polacy odpoczywali w Polsce, a gdzie odpoczywać jak nie na Warmii i Mazurach? Gdzie jest piękniej niż u nas?

Lewica zapewni Polakom bezpieczeństwo. Ważne jest to, aby Wojsko Polskie było silne. Tymczasem w zeszłym roku ze służby odeszło 15 tysięcy żołnierzy. Nie chcą być tłem dla Mariusza Błaszczaka. Nie chcą mieć ministra, który w razie problemów zrzuci na nich winę za własną nieudolność. Polska armia musi być silna. A Błaszczak musi odejść. Ten człowiek nie nadaje się do kierowania MON w czasie wojny na Ukrainie. 

To skandal, że minister Błaszczak, na potrzeby kampanii wyborczej, ujawnił polskie dokumenty wojskowe zawierające tajemnice NATO. Poszedł w ślady Antoniego Macierewicza, który ujawnił tajemnice polskiego wywiadu. Zresztą do końca nie wiadomo, czy ta doktryna, o której mówi min. Błaszczak to dorobek PO, czy jeszcze dorobek pierwszych rządów PiS. 

Lewica, to także skuteczna polityka migracyjna. PiS straszył Polaków migrantami, którzy mieli przenosić zarazki i pierwotniaki. Straszył ludźmi przychodzącymi przez zieloną granicę z Białorusią. Okazuje się, że nie były to osoby będące narzędziem Łukaszenki — co sugerował PiS.  To byli ludzie, którzy popełnili jeden jedyny błąd. Zamiast kupić polską wizę na straganie przez polską ambasadą, skierowali swoje kroki do ambasady Republiki Białorusi po wizę turystyczną. Z pakietem na dalszą, nielegalną, drogę na Zachód, przez Polskę. Wybrali drogę zagrażającą ich życiu, chociaż mogli za kilka tysięcy dolarów kupić znacznie bezpieczniejszą opcję. Bez żadnych kontroli bezpieczeństwa, którymi chwali się PiS.

Apelujemy do polskiego rządu o uszczelnienie polityki wizowej. O rozliczenie winnych i pozbycie się aferzystów. Inaczej doprowadzicie do czasowego zamknięcia granic z Polską przez naszych sąsiadów. Wrócą kontrole graniczne, których nie pamiętają już dwa pokolenia Polek i Polaków. Zawieszenie członkostwa Polski w strefie Schengen, to potencjalnie najbardziej bolesna konsekwencja tego co działo się w MSZ.

W tej kampanii za mało mówi się  o problemie mieszkaniowym. W Polsce brakuje 2 milionów mieszkań. Lewica wie, jak rozwiązać ten problem. Nie chcemy wyważać otwartych drzwi. Odwołujemy się do najlepszych sprawdzonych wzorców z Europy. Jak te z Wiednia, gdzie ¾ mieszkań, to mieszkania na wynajem z regulowanym czynszem. Zbudujemy 300 tysięcy mieszkań w 5 lat. Nasz program mieszkaniowy będzie opierał się na zasadzie „państwo organizuje finansowanie, a samorząd buduje mieszkania”. PiS-owski program mieszkaniowy skończył się fiaskiem, bo był robiony przeciwko samorządom. My zrealizujemy go razem z samorządami, w Olsztynie, Ełku, Giżycku. Ludzie zyskają prawo wyboru, jeśli ktoś chce brać kredyt i ma zdolność kredytową, to proszę bardzo. Jeśli nie to dostanie od samorządu możliwość wyboru mieszkania na wynajem. Tak jak na Zachodzie, w Niemczech, Austrii, czy Szwecji. 

Marcin Kulasek, Poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Cała moja wypowiedź na Ełcki portal informacyjny – miasto-gazeta.pl⤵️

https://miasto-gazeta.pl/marcin-kulasek-lewica-to…/