Gazeta Olsztyńska: Marcin Kulasek – Czas skończyć z dominacją deweloperów na rynku mieszkaniowym

Gazeta Olsztyńska: Marcin Kulasek – Czas skończyć z dominacją deweloperów na rynku mieszkaniowym

W sobotę 12 maja odbyła się Krajowa Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zaprezentowaliście hasło, pod którym idziecie do wyborów samorządowych: Silny samorząd, demokratyczna Polska. Skąd pomysł, co to znaczy?

Po ponad dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości uważamy, że tylko silna lewica w samorządzie obroni demokratyczne państwo prawne, które partia rządząca niszczy konsekwentnie od 2015 r. Prawo i Sprawiedliwość zdominowało Sejm i Senat, rząd i administrację rządową w terenie, podporządkowało sobie prokuraturę, a teraz próbuje przejąć kontrolę nad wymiarem sprawiedliwości. Samorząd terytorialny to ostatni segment władzy, który zachowuje niezależność od Prawa i Sprawiedliwości. Dlatego uważamy, że silny samorząd to nie tylko dobrze zarządzane gminy, powiaty i województwa, ale przede wszystkim – gwarancja demokratycznego, zgodnego z Konstytucją i europejskimi standardami sprawowania władzy w Polsce. A to z kolei dzisiaj najważniejszy cel Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Poza hasłem w ostatnią sobotę Sojusz Lewicy Demokratycznej zaprezentował także program na wybory samorządowe w listopadzie tego roku. Dokument jest dość obszerny, proszę w skrócie wskazać, o co będziecie walczyć, jeśli uda Wam się zasiąść ponownie w radach i sejmikach.

Sojusz Lewicy Demokratycznej stawia w wyborach samorządowych na sześć najważniejszych spraw. Chcemy, by samorząd stał się partnerem dla rodzica i dla dziecka, by zaoferował im realne wsparcie. Stąd proponujemy choćby darmowe śniadanie w szkole dla najmłodszych dzieci, wyprawkę dla każdego pierwszaka czy darmowe korepetycje. Samorząd musi też bardziej aktywnie dbać o zdrowie mieszkańców. Dlatego chcemy przekazywać więcej pieniędzy na samorządowe programy zdrowotne, np. obejmujące darmowe szczepienia. Zadbamy też o czyste powietrze, wspierając mieszkańców, którzy chcą wymienić stare urządzenia grzewcze i rzetelnie egzekwując przepisy chroniące środowisko. W centrum naszej uwagi są sprawy starszych obywatelek i obywateli: chcemy zapewnić seniorom dobrą opiekę zdrowotną, bezpłatne przejazdy i warunki do aktywnego spędzania czasu. Uważamy też, że czas skończyć z dominacją deweloperów na rynku mieszkaniowym: budownictwo komunalne – wzorem państw zachodniej Europy – to najlepszy sposób na zapewnienie każdemu taniego i dobrego mieszkania. I ostatnia rzecz: historia. Przywrócimy wszystkie nazwy ulic i placów, które niezgodnie z Konstytucją zostały zmienione wskutek wprowadzenia tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zawalczymy też, by wśród patronów ulic, placów i szkół nie zabrakło bohaterów polskiej lewicy.

A jakie plany na wybory samorządowe ma sekretarz generalny SLD?

Czwarty rok jestem radnym Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Dwukrotnie uzyskałem w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej „Tak czy Nie dla władzy”, pierwsze miejsce w kategorii radny wojewódzki. Myślę, że to dobra rekomendacja do ubiegania się kolejny raz o zaufanie mieszkańców naszego województwa i możliwość zasiadania w Sejmiku. Mam tam jeszcze sporo do zrobienia!

więcej na: Gazeta Olsztyńska  http://gazetaolsztynska.pl/513460,Marcin-Kulasek-Czas-skonczyc-z-dominacja-deweloperow-na-rynku-mieszkaniowym.html?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=twitter&utm_source=socialnetwork