Gazeta Olsztyńska: Walczyć z pedofilią trzeba naprawdę, a nie na pokaz

Gazeta Olsztyńska: Walczyć z pedofilią trzeba naprawdę, a nie na pokaz

Wywiad z Marcinem Kulaskiem, sekretarzem generalnym SLD.

W zeszłą sobotę premierę miał film Tomasza Sekielskiego „Tylko nie mów nikomu”, a już w czwartek Sejm przegłosował zaostrzenie kar za pedofilię. Czy Sojusz Lewicy Demokratycznej popiera taki sposób walki z przestępczością seksualną wobec dzieci? 

– Kary za pedofilię mają tę właściwość, że wymierzane są dopiero po popełnieniu przestępstwa wobec dziecka. Mamy wówczas skrzywdzonego młodego człowieka i sprawcę, który trafia do więzienia. Oczywiście ważne jest, czy trafia on do więzienia na kilka miesięcy czy na kilkanaście lat. Kara nie może być za niska, musi być sprawiedliwa. Ale badacze zajmujący się przestępczością twierdzą, że wysoka kara bardzo rzadko powstrzymuje od popełnienia przestępstwa. Dlatego trudno powiedzieć, że to, co zrobiła partia rządząca, służy walce z pedofilią. Od tej ustawy ani nie zmniejszy się liczba przestępstw pedofilskich, ani nie ubędzie księży, którzy krzywdzą dzieci.

Co w takim razie zdaniem Sojuszu Lewicy Demokratycznej należy zrobić? 

– Ważne są dwie rzeczy. Po pierwsze, trzeba wprowadzić mechanizmy, które eliminują osoby o skłonnościach pedofilskich z zawodów związanych z kontaktami z dziećmi. Dlatego uważam, że każda osoba, która zamierza wykonywać zawód nauczyciela, wychowawcy czy duchownego powinna przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne, które pomogłyby wychwycić tego rodzaju skłonności. Po drugie, wszystkie osoby, które w przeszłości dopuściły się takich czynów, powinny być objęte monitoringiem. Sam rejestr pedofilów nie wystarczy, bo siłą rzeczy nikt z nas nie sprawdza w nim wszystkich nauczycieli naszych dzieci czy duchownych, z którymi mają kontakt. Policja powinna zawsze wiedzieć, co ci ludzie robią i czy zbliżają się do dzieci.

Po filmie Tomasza Sekielskiego wszystkie partie prześcigają się w pomysłach na walkę z pedofilią, SLD również ma takie pomysły. A co Państwo robili przez ostatnie lata w tej sprawie?

– SLD ma czyste sumienie, zawsze traktowaliśmy tę sprawę priorytetowo. Nasi posłowie byli autorami ustawy przewidującej, że ofiary pedofilii przesłuchiwane są w postępowaniu karnym tylko raz, w odpowiednich warunkach, w tzw. niebieskim pokoju. Obecnie natomiast wspieramy prace działającego pod kierownictwem Jolanty Banach zespołu ekspertów do spraw przygotowania obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej, która przewiduje powołanie Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia w sprawie pedofilii w kościele katolickim. W zespole tym zasiadają dwie członkinie SLD, profesorki: prof. dr hab. Danuta Waniek i prof. dr hab. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska. Niedługo przedstawimy wyniki prac zespołu, liczymy, że projekt poprą wszystkie formacje obecne w parlamencie i poza nim.

więcej na Gazeta Olsztyńska: http://gazetaolsztynska.pl/585411,Walczyc-z-pedofilia-trzeba-naprawde-a-nie-na-pokaz.html?fbclid=IwAR03kD8Y0WdaMBIWow6lqdptV1MbuxycNXHocl3j7m6Cohg0cfGR_ijqjhY