Newsweek: SLD, Wiosna i Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych

Newsweek: SLD, Wiosna i Razem idą wspólnie do wyborów parlamentarnych

Nową lewicową inicjatywę ogłoszono jednocześnie, ale nie wspólnie. Robert Biedroń i Włodzimierz Czarzasty wystąpili na konferencjach prasowych, a jednej lewicowej liście mówił też Adrian Zandberg. Na listy wyborcze mają zostać zaproszone wszystkie środowiska lewicy.

– Podjęliśmy decyzję, że stworzymy nowy blok lewicowy, blok wspólnej lewicy, która razem wspólnie i nareszcie po wielu latach podziałów, czasami animozji, czasami różnicy zdań pójdzie do wyborów i wygra te wybory – ogłosił Biedroń na konferencji prasowej.

– Nie dzieli nas nic w praktyce, oprócz drobnych różnic programowych i szyldów partyjnych. Nie ma więc żadnego powodu, żeby dzisiaj, w tak trudnym momencie dla Polski, polska lewica, wszystkie postępowe siły miały iść do tych wyborów podzielone – powiedział Biedroń.

Poinformował, że spotkanie ws. przyszłości polskiej lewicy odbędzie się w czwartek po godz. 20. Według lidera Wiosny, wspólna lista lewicy zostanie ogłoszona „w najbliższych dniach”.

Czarzasty: Czekaliśmy do końca

Z kolei lider SLD podkreślił, że tak szybka decyzja o zjednoczeniu jest reakcją na decyzję Platformy o stracie w wyborach jako Koalicja Obywatelska

– Miałeś Grzegorzu wielką szansę, żeby być przywódcą polskiej demokracji, dzisiaj abdykowałeś. Stworzyłeś wielki projekt i nie potrafiłeś go obronić. Czekaliśmy do końca. Ze zdziwieniem zobaczyliśmy, jak ten projekt został rozwalony – powiedział Włodzimierz Czarzasty komentując decyzję Grzegorza Schetyny.

– SLD opuszcza Koalicję Obywatelską jako ostatnie. Wierzyliśmy w rozsądek naszych partnerów. PSL według nas wybrał niejasną drogę na granicy współpracy z PiS. Schetyna abdykował z pozycji lidera opozycji – dodał.

cały artykuł w Newsweek: https://www.newsweek.pl/polska/polityka/sld-wiosna-i-razem-ida-wspolnie-do-wyborow-parlamentarnych/wl25er8?utm_source=fb_social&utm_medium=social&utm_campaign=fb_nw&fbclid=IwAR12VszDY1w2owWNO8WGoAendPSaRSt95sfmvu6vX0bTuONYGqbP2haMprE