Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Zawrót głowy od sukcesów”

Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Zawrót głowy od sukcesów”

Głowa już boli od tych sukcesów PiS w sprawie KPO. Ale skoro to takie pasmo sukcesów, to dlaczego do Polski wciąż nie płyną pieniądze?

Zastanawiam się ile jeszcze razy PiS ogłosi sukces w sprawie KPO? Pierwszy sukces został nam obwieszczony, gdy rząd wynegocjował kwotę wsparcia, później, gdy się okazało, że tzw. mechanizm warunkowości nie będzie uruchomiony (choć został). Kolejny sukces był wówczas, gdy Sejm z poparciem PSL i Lewicy zagłosował (mówiąc w dużym uproszczeniu) za przyjęciem Funduszu Odbudowy. Od chwili, gdy Komisja Europejska zablokowała KPO, wielokrotnie ogłaszano sukces w związku z odblokowaniem środków. Jeden minister, który ogłaszał, musiał nawet pożegnać się z rządem. Ostatnio znów PiS ogłosiło sukces, taki już najprawdziwszy, do Polski przyjechała nawet Ursula von der Leyen. Teraz to już na pewno będą pieniądze – obiecał premier. Z tym, że kilka dni później, podczas debaty w Parlamencie Europejskim szefowa Komisja Europejskiej powiedziała: „Nie wydamy Polsce absolutnie żadnych środków do momentu zrealizowania reform”.Widać wyraźnie, że wbrew bajkom opowiadanym Polakom, spór wokół KPO nie dobiegł końca. Krytyka, z jaką decyzja Ursuli von der Leyen spotkała się w Brukseli, oznacza, że Polska będzie skrupulatnie rozliczana z realizowania kamieni milowych. A przecież po odrzuceniu poprawek senackich sytuacja jest skomplikowana. Czy rząd zrealizował kamienie milowe związane z Izbą Dyscyplinarną czy to tylko blef? PiS kolejny raz miało do wyboru pieniądze dla Polski lub dobre relacje z Ziobro. I znów wybrali Ziobrę. Pozytywnie na atmosferę współpracy między Warszawą, a Brukselą nie wpłynął też napięte relacje pomiędzy przewodniczącą KE, a premierem, który już kilkakrotnie zawiódł zaufanie Brukseli. Nie ma więc powodu, by wypinać pierś do orderów, bo na razie na to za wcześnie. Zwłaszcza, że wokół szaleje inflacja i drożyzna.

Niestety z powodu pseudoreformy Zbigniewa Ziobry i uporu, by w niej trwać, nawet jeśli KE nie zablokuje ponownie tych pieniędzy, to realizacja wszystkich kamieni milowych w tempie, które umożliwi otrzymanie pierwszej transzy pieniędzy z Funduszu Odbudowy jeszcze w tym roku, będzie trudna. A zaliczki przepadły bezpowrotnie. Trzeba przestać bawić się z Unią w kotka i myszkę i do końca wywiązać z obietnic. Jeśli okaże się, że rząd próbował ograć Komisję Europejską, a do Polski znów dotrze informacja o ponownym zablokowaniu środków, to Polacy rządowi tego nie wybaczą. Ale to akurat nie jest problem Lewicy.

Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

 

Więcej na Olsztyn.com.pl

https://www.olsztyn.com.pl/artykul,opinie-marcin-kulasek-z-nowej-lewicy-zawrot-glowy-od-sukcesow,35202.html