Polskie Radio 24: Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: sondaże pokazują, że gonimy PiS

Polskie Radio 24: Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD: sondaże pokazują, że gonimy PiS

– Mamy inne wyliczenia niż Polskie Stronnictwo Ludowe. Uważamy, że tylko duży blok jest w stanie prowadzić równą walkę z Prawem i Sprawiedliwością. Sondaże wspierają naszą tezę – powiedział Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD.

Partie opozycyjne uzgadniają, w jakich konfiguracjach wystartują w jesiennych wyborach parlamentarnych. Pojawiają się informacje, że Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i część środowisk samorządowych ma startować wspólnie w ramach Koalicji Obywatelskiej i Samorządowców. Nie jest jasna cały czas sytuacja SLD. To Platforma Obywatelska musi się zdecydować, czy pójdzie na wybory z Sojuszem Lewicy Demokratycznej, czy z Polskim Stronnictwem Ludowym; PSL nie przyłączy się do koalicji, w której będzie SLD – zastrzegają politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Marcin Kulasek, sekretarz generalny SLD, mówił w Polskim Radiu 24 o regularnych spotkaniach pomiędzy liderem SLD Włodzimierzem Czarzastym a przewodniczącym PO, liderem opozycji, Grzegorzem Schetyną. – Trwają negocjacje między SLD a PO. Harce są niepotrzebne – przychodzi czas określenia się. W polityce ważna jest konsekwencja. Projekt rozpoczęty przy wyborach do Parlamentu Europejskiego jest projektem, dzięki któremu można nawiązać równorzędną walkę z PiS – powiedział Marcin Kulasek w Polskim Radiu 24. – Sondaże pokazują, że gonimy PiS. 3 proc. różnicy, trzy miesiące od wyborów, to żadna różnica – dodał.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał znaczenie osoby Grzegorza Schetyny jako polityka, od którego decyzji wiele będzie zależeć. – Grzegorz Schetyna to doświadczony polityk. Koalicja Europejska to jego projekt. Jest jego ojcem. Na pewno chce odsunąć PiS od władzy. Byłoby ogromnym błędem, gdyby Grzegorz Schetyna z tego projektu zrezygnował – powiedział Marcin Kulasek.

Marcin Kulasek mówił także o PSL, które “utraciło swój wiejski elektorat”, oraz o PiS, które zwyciężyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego, bo “potrafił zmobilizować elektorat, który nigdy wcześniej nie uczestniczył w wyborach do europarlamentu”.

W piątek i sobotę Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) organizuje w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie forum programowe, które ma objąć zarówno wystąpienia liderów KO – Grzegorza Schetyny, Katarzyny Lubnauer i Barbary Nowackiej – jak i 53 panele tematyczne. W przedsięwzięcie zaangażowanych jest w sumie kilkudziesięciu posłów PO i Nowoczesnej, działaczy Inicjatywy Polskiej, niezależnych ekspertów i organizacji pozarządowych.

Kluczowe sprawy programowe dla PO to m.in. gospodarka, edukacja, zdrowie i ekologia. Propozycje, które padną podczas debat, będą dotyczyły m.in. obniżenia podatków, odwrócenia zmian PiS w sądownictwie, powrotu do refundacji in vitro oraz poprawy sytuacji w służbie zdrowia.

Z Marcinem Kulaskiem rozmawiał Stanisław Janecki.

 

więcej na: Polskie Radio 24  https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2339345,Marcin-Kulasek-sekretarz-generalny-SLD-sondaze-pokazuja-ze-gonimy-PiS