Radio Olsztyn: Przedstawiciele Lewicy i PiS próbowali przekonać do swoich programów młodych wyborców. Czy im się udało?

Radio Olsztyn: Przedstawiciele Lewicy i PiS próbowali przekonać do swoich programów młodych wyborców. Czy im się udało?

„Polski Ład” i „Recepta dla Polski”, czyli programy społeczno-gospodarcze PiS i Nowej Lewicy były tematem dyskusji w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn. Na naszej antenie spotkali się posłowie: Marcin Kulasek, sekretarz generalny Nowej Lewicy oraz Jerzy Małecki z Prawa i Sprawiedliwości.

Marcin Kulasek mówił, że w „Recepcie dla Polski” ważne zapisy dotyczą ochrony zdrowia.

7,2% PKB na ochronę zdrowia do 2024 roku. W tej chwili mamy ok. 5%. 850 milionów euro na szpitale powiatowe wywalczyliśmy i zapisaliśmy w KPO.

Program Lewicy zakłada też całkowitą likwidację tzw. „umów śmieciowych”,podniesienie wynagrodzenia chorobowego do 100% pensji zasadniczej, podwyżki dla nauczycieli i pracowników budżetówki oraz stworzenie 200 tys. bezpłatnych miejsc w żłobkach.

Jerzy Małecki z PiS twierdzi, że niektóre zapisy programu Lewicy pokrywają się z założeniami „Polskiego Ładu”. „Zjednoczona Prawica” stawia też na zapewnienie miejsc pracy.

Poprzez zwiększenie inwestycji publicznych, czyli inwestycji w infrastrukturę drogową, kolejową. To ma zapewnić co najmniej pół miliona nowych miejsc pracy w Polsce.

Małecki dodał, że ”Polski Ład” zakłada również wprowadzenie emerytury bez podatku.

Poseł Marcin Kulasek mówił też, że jego ugrupowanie będzie z uwagą przyglądało się ustawom proponowanym przez rząd w ramach „Polskiego Ładu”.

 Jeżeli chodzi o ciemne strony Polskiego Ładu, to przede wszystkim są konsekwencje dla samorządów. Obniżka PIT-u oznacza, że będą mniejsze wpływy dla samorządów – i to są fakty. Proponujemy, aby samorząd miał udział w dochodach z podatku VAT.

Jerzy Małecki przekonywał, że fundamenty „Polskiego Ładu”, czyli np. 7% PKB na zdrowie, kwota wolna od podatku do 30 tys. zł, inwestycje, które wygenerują nowe miejsca pracy i dom do 70 mkw. bez formalności, wkrótce znajdą odzwierciedlenie w ustawach.

Te propozycje, które są w Polskim Ładzie, będą już w tym miesiącu przekuwane w ustawy. Wtedy Lewica będzie mogła zgłaszać swoje projekty, swoje uwagi.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Marcinem Kulaskiem i Jerzym Małeckim:

Przedstawiciele Lewicy i PiS próbowali przekonać do swoich programów młodych wyborców. Czy im się udało?