TVP Olsztyn: Rok marszałka Brzezina. Jak oceniają go samorządowcy?

TVP Olsztyn: Rok marszałka Brzezina. Jak oceniają go samorządowcy?

Za nami 12 miesięcy rządów marszałka województwa – Gustawa Marka Brzezina. Przedstawiciel Polskiego Stronnictwa Ludowego w fotelu marszałka usiadł 12 grudnia ubiegłego roku. Koalicjant, czyli Platforma Obywatelska, dobrze ocenia rok jego rządów. Odmiennego zdania jest opozycja, choć przyznaje, że minusy nie są w stanie jednoznacznie przysłonić plusów.

PSL po zwycięskich wyborach samorządowych, podczas pierwszej powyborczej sesji sejmiku nowej kadencji, na marszałka wytypowało Gustawa Marka Brzezina. Zanim przedstawiciel ludowców objął to stanowisko przez dwa lata był wicemarszałkiem Warmii i Mazur.
Będąc w koalicji z Platformą Obywatelską nowy marszałek do zarządu zaproponował z PO Jacka Protasa, dotychczasowego marszałka. Skład uzupełniły Anna Wasilewska również z PO, Wioletta Śląska-Zyśk oraz Sylwia Jaskulska, obie z PSL.
To był specyficzny rok, będący podsumowywaniem wieloletnich inwestycji. Zamykaliśmy w nim duże unijne przedsięwzięcia, mam tu na myśli drogi czy lotnisko — mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko – mazurskiego.

Port Lotniczy Olsztyn-Mazury za miesiąc zostanie otwarty. Tymczasem marszałek wymienia dwa kolejne projekty: rozbudowa sieci internetu szerokopasmowego oraz 2 tys. kilometrów drogi rowerowej, zwanej Green Velo, która połączyła Warmię i Mazury z południem kraju.

Bez zastrzeżeń współpracę z marszałkiem ocenia koalicjant, Platforma Obywatelska. Z kolei Sławomir Sadowski, szef Prawa i Sprawiedliwości, czyli największego klubu opozycyjnego, z listy problemów samorządu wylicza, między innymi dofinansowywanie działalności portu Lotniczego Olsztyn – Mazury.

Jednoznacznej oceny marszałkowi nie wystawia Józef Dziki, który do sejmiku trafił z list PiS, ale oficjalnie uważa się za niezrzeszonego. Za problem uważa bezrobocie. Dodaje, że jako szef Solidarności w regionie zabiega również o wyższe wynagrodzenie, zwłaszcza w przypadku specjalistów.

Samorząd województwa jest też w jakiejś części odpowiedzialny za tworzenie miejsc pracy i tworzenie dobrych przyjaznych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości — mówi Józef Dziki, radny sejmiku województwa, niezrzeszony.

Inny opozycyjny radny Marcin Kulasek z SLD zauważa, że marszałek jest „osobą małokonfliktową i potrafi z wszelkimi opcjami politycznymi dojść do porozumienia”. Co niejako zostało potwierdzone poprzez udzielenie zarządowi absolutorium. Pod koniec czerwca, bez względu na polityczną przynależność,”za” głosowali wszyscy radni.


Rok marszałka Brzezina. Jak oceniają go samorządowcy? – TVP Olsztyn – zobacz materiał telewizyjny:

więcej na TVP Olsztyn: http://olsztyn.tvp.pl/23091361/rok-marszalka-brzezina-jak-oceniaja-go-samorzadowcy