Gazeta Olsztyńska: Rok 2021 zdaniem posłów i senatorów z Warmii i Mazur

Gazeta Olsztyńska: Rok 2021 zdaniem posłów i senatorów z Warmii i Mazur

Żeby dobrze zacząć nowy rozdział, trzeba wiedzieć, z jakim bagażem kończymy poprzedni. Dlatego pytamy parlamentarzystów z naszego regionu, jak oceniają 2021 rok. Nie cały był przecież skupiony wyłącznie na pandemii. Jak wygląda region, Polska i świat oczami naszych przedstawicieli w Sejmie i Senacie?

Iwona Arent,
posłanka PiS

Cały czas walczymy z covidem i żyjemy w jego cieniu. Pandemia właściwie zdominowała wszystko. Nie ma dnia, żebyśmy o niej nie rozmawiali. I żebyśmy nie podkreślali ważności szczepień. To pandemia powoduje kryzys, który spędza nam sen z powiek. Dlatego tak bardzo ważne jest wprowadzenie tarczy inflacyjnej. Mam nadzieję, że dzięki rozwiązaniom przygotowanym przez rząd PiS ceny i inflacja przystopują. Warto też pamiętać o tym, że przeznaczamy ogromne pieniądze na ratowanie miejsc pracy i podtrzymanie działalność przedsiębiorstw. Polski Ład to dla nas wielka szansa.
Równie ważna jest obrona naszych granic, która trwa już od pół roku. Bronimy nie tylko polskiej granicy, ale również europejskiej. Nie można nie wspomnieć też o agresywnej polityce Rosji i próbie dogadywania się z Niemcami ponad naszymi głowami. Wszystkich nas niepokoi koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą. To stwarza zagrożenie dla Polski i całej Europy. Nie możemy być wobec tego obojętni.
Co jest dla mnie osobistym sukcesem? Ludzie, z którymi pracuję. To fantastyczny zespół, z którym mogę góry przenosić. Naszym wspólnym sukcesem jest na przykład niedopuszczenie do zamknięcia szkoły dla dzieci słabosłyszących i głuchoniemych w Olsztynie. Angażujemy się w wiele takich spraw i za każdym razem cieszy nas, kiedy możemy pomóc ludziom, którzy pomocy potrzebują.

Janusz Cichoń,
poseł KO

W 2021 roku było wiele różnych wydarzeń, które zasługują na odnotowanie jednak według mnie najważniejszy jest pewien proces, zjawisko. Jako poseł i ekonomista muszę zwrócić uwagę na rekordową inflację, czyli wszechobecną drożyznę i spadek wartości pieniądza. Nieudolne działania rządu spowodowały, że Polki i Polacy muszą więcej płacić za te same towary. W mojej świadomości 2021 rok zostanie zapisany jako czas szalejącej inflacji i wszechobecnej drożyzny.

Monika Falej,
posłanka Nowej Lewicy

Moim zdaniem najważniejszym wydarzeniem 2021 roku było rozpoczęcie programu szczepień przeciwko COVID-19. To nasza najlepsza broń w walce z pandemią, z której niestety tak wielu nie chce korzystać. Odnośnie Warmii, Mazur i Powiśla, to niestety był to kolejny rok omijania naszego regionu przez rządowe programy. Nie dostaliśmy obiecanych 200 mln, a Polski Ład również nie był dla nas łaskawy. Ktoś musi wreszcie zmienić myślenie o województwie warmińsko-mazurskim. Muszę wspomnieć również o moich dwóch działaniach, które były dla mnie szczególnie ważne w 2021 roku. Walczę o to, żeby 8 maja stał się świętem Dzieci Wojny, czyli osób, które przeżyły wojnę jako dzieci. Chcę również aby ustawa o kombatantach uległa zmianie, a Dzieci Wojny uzyskałyby taki sam status jak kombatanci i wszystkie idące za tym przywileje. Drugim, szczególnie ważnym dla mnie projektem jest całkowita zmiana ustawy o opiece zastępczej. Chciałabym, aby dzieci wreszcie stały się podmiotem praw, a nie przedmiotem.

Elżbieta Gelert,
posłanka KO

Rok 2021 przebiegał pod znakiem pandemii, zatem moja aktywność poselska była w dużej mierze ściśle związana z moją pracą zawodową, czyli ochrona zdrowia.
W Sejmie pracowałam w komisjach przygotowujących rozwiązania w zakresie walki z pandemią, które dotyczyły zarówno służby zdrowia jak też przedsiębiorców, czy innych grup zawodowych dotkniętych skutkami Covid-19. W Komisji Zdrowia zabiegałam o rozwiązania usprawniające pracę szpitali oraz całej infrastruktury ochrony zdrowia. W związku z wprowadzanymi zmianami opiniowałam kwestie dotyczące sieci szpitali, zmian kadrowych, regulacji płacowych i wielu innych problemów, które wystąpiły w tym trudnym roku. Jednocześnie składałam interpelacje poselskie dotyczące wielu aspektów życia i pracy, o które prosiły osoby prywatne czy instytucje związane ze zdrowiem, kulturą czy edukacją oraz innymi obszarami gospodarki kraju.
Szczególną satysfakcję przyniosły mi działania w moim regionie, do których mogę zaliczyć, między innymi, cykl spotkań z mieszkańcami Elbląga i okolic pod nazwą „Letnie rozmowy”. Cykl ten trwał od lipca do października 2021. W każde poniedziałkowe popołudnie na elbląskiej Starówce spotykałam się z ludźmi, którzy przychodzili tam ze swoimi problemami, ale też z propozycjami rozwiązań wielu społecznych spraw. Urocza ławeczka na rzeką Elbląg stała się ważnym punktem kontaktu z tymi, którzy nie zawsze znajdowali czas, by przyjść do biura poselskiego ze swoim kłopotem. Okazało się, że niektóre sprawy można było rozwiązać od razu, inne potrzebowały czasu związanego z procedurami administracyjnymi. Zamierzam kontynuować to działanie, gdy tylko aura pozwoli na spotkania w plenerze.

Robert Gontarz,
poseł PiS

Najważniejszym wydarzeniem dla naszego regionu jest doprowadzenie przez politykę rządu do
prawdziwego boomu inwestycyjnego. To mnie osobiście bardzo cieszy, ponieważ dokładałem wszelkich starań, aby nasz region mógł się rozwijać.
Chodzi o to, aby mieszkańcy mniejszych miejscowości mogli żyć w dobrych warunkach, cieszyć się nowymi atrakcjami, takimi jak basen w Lidzbarku, by młodzież mogła realizować swoje pasje na przykład na boisku, które powstanie w Lubawie, a rodzice mogli spełniać się zawodowo oddając dzieci do żłobka w Iławie. Te wszystkie inwestycje zostaną zrealizowane dzięki funduszowi Polski Ład.
Warto wspomnieć o przekazaniu łącznie ponad 17,5 milionów zł na prace związane z ratowaniem popadającego w ruinę budynku, w którym w czasie II wojny światowej mieścił się niemiecki obóz KL Soldau w Działdowie. Dziś trwają już prace, które pozwolą godnie upamiętnić to miejsce, w którym zginęły tysiące osób.
Oczywiście jest wiele innych inwestycji, jak remiza w Kurzętniku, dwa mosty w Bratianie, przebudowa oczyszczalni czy przedszkola w Morągu. Część tych inwestycji już jest realizowana, albo zrealizowana. Jeszcze nigdy do naszego województwa, nie wpłynęło tyle pieniędzy rządowych. To naprawdę cieszy.

Małgorzata Kopiczko,
senator PiS

Bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku było rozpoczęcie procesu wdrażania w życie założeń programu Polski Ład. Ostatnie ćwierć wieku to nierównomierny rozwój naszego kraju. Profity zyskiwali tylko nieliczni. My pokazaliśmy, że stawiamy na sprawiedliwy rozwój i co najważniejsze realizujemy swoje obietnice. Nawet w ciężkich czasach pandemii, a taki był mijający rok. Potrzebujemy Polskiego Ładu, aby odpowiedzieć na nowe wyzwania i rzeczywistość, jaką wytworzyła epidemia koronawirusa. Dzięki wdrażaniu programu znacznie skrócimy dystans do Zachodniej Europy. To nasza strategia działania, która pozwoli na bezpieczne życie, godziwą pracę oraz zwiększenie komfortu społeczeństwa, to propozycja dla milionów Polaków na odnalezienie się w nowej rzeczywistości.

Wojciech Kossakowski,
poseł PiS

Mijający rok był był bardzo różnorodny. Był to czas dużych inwestycji. Chyba w każdym samorządzie dzięki różnym rządowym programom udało się realizować ważne projekty. W przypadku Ełku nie sposób wspomnieć o rozpoczynającej się budowie linii kolejowej Rail Baltica czy trwających pracach przy budowie ekspresowej drogi S61. Był to również rok walki z pandemią, która wpłynęła na nasze życie, relacje społeczne, przez którą się od siebie oddaliliśmy, która cały czas wpływa na nasze zdrowie, ale i portfele. Wszystkie tarcze przygotowane z myślą o przedsiębiorcach pomogły przetrwać trudny czas, ale tak jak na całym świecie, odbiło się to na inflacji. Każdy z nas odczuwa rosnące w sklepach ceny, a w przypadku surowców energetycznych dochodzą jeszcze inne aspekty jak choćby ruchy ze strony Rosji. Był to z pewnością ważny rok, momentami trudny, ale który pokazał również, że potrafimy sobie radzić z wieloma problemami.

Marcin Kulasek,
poseł Nowej Lewicy

Kończący się rok nie należał do łatwych. Trudno znaleźć polską rodzinę, która nie straciłaby kogoś bliskiego, rodzica, dziecka, krewnego, przyjaciela. Śmiertelne żniwo pandemii COVID-19 jest zatrważające. Zaczynaliśmy rok ze szczepionkami jako dobrem deficytowym i reglamentowanym. Kończymy, gdy szczepionki są dostępne do ręki. Stąd mój apel: szczepmy się!
W 2021 roku wydarzyła się rzecz, która była niewyobrażalna. Atak na polską granicę ze strony reżimu Łukaszenki. Dziesiątki tysięcy polskich funkcjonariuszy pełniło i nadal pełni trudną służbę na granicy. Trzeba im za to podziękować. Jednocześnie takie same słowa podziękowania muszą być skierowane w stronę mieszkańców pogranicza i wolontariuszy, pomagającym marznącym w lesie ofiarom Łukaszenki.
Gdy zaczynaliśmy rok w sklepach było drogo. Nikt nie spodziewał się jednak niemal dwucyfrowej inflacji na koniec roku. Wszędzie inflacja jest wysoka, ale w Polsce jest niemal najwyższa w Unii Europejskiej. To odpowiedzialność rządu i prezesa NBP. Najwyższy czas, aby w 2022 roku wzięli się do roboty i skutecznie zawalczyli z drożyzną!

Wojciech Maksymowicz,
poseł Polski 2050

Co w tym roku jest dla mnie najważniejsze? Pandemia, która cały czas się utrzymuje, która zabija ludzi i dezorganizuje normalną pracę. Pandemia przeszkadza też w rozwoju gospodarki. I co ważne — przeszkadza w leczeniu innych chorych. Pandemia niestety zdominowała wszystko i Polska nie jest tu wyjątkiem, chociaż wyjątkowo dużo ludzi u nas umiera z powodu covid. Wydarzeniem jest też to, że możemy się szczepić, ale nie korzystamy z tej możliwości. A powinniśmy. Nawet Jarosław Kaczyński, prezes PiS, mówi o możliwości wprowadzenia obowiązkowych szczepień i podkreśla, że w tej kwestii jest gotowy iść na całość. Dobrze, że to zostało wypowiedziane, ale niestety nie wróci to życia tym, którzy zachorowali i umarli. Przed nami piąta fala. Na świecie już szaleje. U nas mamy lekkie opóźnienie, ale to nie znaczy, że nie będzie nam trudno. Dlatego trzeba się szczepić.
W konsekwencji walki z pandemią, ale również nie zgadzając się z rozwiązaniami Polskiego Ładu dotyczącymi obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców zdecydowałem się odejść ze Zjednoczonej Prawicy. To dla mnie osobiście ważne wydarzenie. Teraz jestem w ruchu Szymona Hołowni. To grono bardzo prężnych ludzi. Konsekwencje tej decyzji jednak odczuwam do tej pory. Niełatwo jest się pożegnać z obozem rządzącym. Ale te przykrości muszę pokonać.

Jerzy Małecki,
poseł PiS

W minionym roku nadal towarzyszyła nam pandemia, ale jako rząd Zjednoczonej Prawicy pokazaliśmy, że umiemy zarządzać w tak trudnym okresie. Trzeba także wspomnieć o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, o prowadzonej tam wojnie hybrydowej – z tym także sobie poradziliśmy. Wprowadziliśmy też dużo dobrych ustaw. Mam na myśli m.in. ustawę o OSP, a ja sam jestem przecież prezesem powiatowego zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej. Nie zapominam również o tym, że jestem posłem z Mazur, a konkretnie z Pisza, i ogromnie cieszę się z inwestycji rządowych w ramach Polskiego Ładu. W tym roku Warmia i Mazury zyskały miliard złotych, a w kolejnym roku będą następne pieniądze. To, co zostało zrobione dzięki tym środkom widać w powiatach, w miastach i w gminach. Moim zdaniem do najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych należą kontynuacja budowy drogi S7 oraz S16. To również obwodnice, które będą budowane w ramach programu “100 obwodnic”. I wreszcie remont oddziału zakaźnego w szpitalu w Piszu.

Bogusława Orzechowska,
senator PiS

Jeśli chodzi o sprawy ważne dla nas, wszystkich, to bardzo ważne było wprowadzenie szczepień przeciwko Covid-19. To całkowicie nowa choroba, która zaskoczyła cały świat. Wprowadzenie szczepień było ogromnym sukcesem, bo ograniczyliśmy zachorowalność. W tej kolejnej fali epidemii liczba zachorowań ogólna jest niższa, niż poprzednio. W tej liczbie zachorowań przewyższają osoby, które nie były zaszczepione, a te zaszczepione, które zawierzyły wiedzy medycznej, są bezpieczniejsze, jeżeli chodzi o zgony. Równie ważne jest to, że dzięki polityce gospodarczej rządu koronawirus nie wpłynął tak negatywnie na naszą ekonomikę, jak w innych krajach Unii.

Urszula Pasławska,
posłanka PSL

Rok 2021 był bardzo trudny. Zapamiętamy go jako czas pandemii, wielu problemów politycznych, także międzynarodowych. Wystarczy wymienić choćby konflikt z UE skutkujący zawieszeniem wypłaty blisko 800 miliardów złotych dla Polski oraz aferę Pegasusa, czyli podsłuchiwanie polityków opozycji. Najbardziej jednak dotknęła Polaków drożyzna.
Oczywiście nie brakowało również pozytywnych akcentów. Osobiście za swój największy sukces uważam przygotowanie trzech ustaw porządkujących rynek plastiku, będących punktem wyjścia do wycofania z rynku tworzyw sztucznych na rzecz naturalnych. Na początku marca przedstawiliśmy w Sejmie trzy konkretne propozycje: o obowiązku ograniczania opakowań z tworzyw sztucznych, o recyclomatach w każdej gminie i o specjalnym znakowaniu opakowań w celu łatwiejszego sortowania śmieci. Zapewniam, że ciąg dalszy nastąpi.
Patrzmy z nadzieją na nadchodzący rok. Oby był lepszy od poprzedniego.

Jacek Protas,
poseł KO

Moim zdaniem w 2021 roku nie było jednego wydarzenia, które mogłoby zasługiwać na miano wydarzenia roku. Chciałbym jednak zwrócić uwagę na zjawisko roku 2021 czyli bezradność rządu premierów Morawieckiego i Kaczyńskiego, którzy nie byli w stanie uchronić Polaków przed inflacją i drożyzną. Nie byli również w stanie zapewnić nam bezpieczeństwa w czasie pandemii, dlatego ten 2021 rok był rekordowym jeśli chodzi o ilość zgonów w Polsce od 1945 roku, czyli zakończenia drugiej wojny światowej.
PiS opanował też do perfekcji zrzucanie odpowiedzialności innych. Wszystko to co się dzieje złego to ich zdaniem wina Tuska, Unii Europejskiej, tylko nie ich. Moim zdaniem to zdominowało rok 2021 rok.

Lidia Staroń,
senator niezależna

Mijający rok obfitował w ważne wydarzenia zarówno krajowe, jak i międzynarodowe. Wśród najistotniejszych światowych z pewnością jest nim pandemia COVID-19 i kryzys gospodarczy. To także hybrydowa agresja Białorusi na Polskę i Unię Europejską i związany z tym kryzys migracyjny. To zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, dlatego jestem całym sercem z wszystkimi, którzy stoją na straży naszej granicy.
Dla mnie był to bardzo pracowity rok, w którym udało mi się pomóc wielu ludziom, a także wywalczyć korzystne zmiany w prawie – np. wydłużenie o 3 lata terminu na wniesienie skargi nadzwyczajnej. Zaproponowałam też cięcie kosztów pożyczek konsumenckich, zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, w tym bezpośrednie wybory władz spółdzielni i ich rzeczywisty nadzór, a także zmiany w ustawie o pomocy społecznej, które są już prawem.
Interweniowałam też skutecznie w wielu sprawach finansowych, sądowych czy też administracyjnych. Przykładem sukcesu może być zamknięcie szkodliwego zakładu w Korszach; zwiększenie puli środków na ochronę zabytków na Warmii i Mazurach; uzyskanie odszkodowań za oszustwa; powrót dziecka do rodziny biologicznej; odzyskanie domu i pieniędzy zabranych wcześniej przez lichwiarza; doprowadzenie do odpowiedzialności karnej prezesa spółdzielni, który wyłudzał pieniądze od spółdzielców czy też urzędników, którzy nie dopełnili swoich obowiązków lub je przekroczyli. W toku jest wiele spraw, mam nadzieję uda się je szybko zakończyć. Czytelnikom Gazety Olsztyńskiej życzę Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i nieustających Łask Bożych. Wszystkiego najlepszego!

Jerzy Wcisła,
senator KO

Rok 2021 zapamiętamy jako drugi rok walki z COVID-19. W Polsce bijemy rekordy umieralności. Eksperci mówią, że to między innymi dlatego, że rząd nie wprowadził obowiązku stosowania certyfikatów covidowych w przestrzeni publicznej: w kinach, restauracjach, czy środkach komunikacji zbiorowej.
Rok 2021 jest też rokiem pogrążania się w samotności Polski w Europie i świecie: realnego wychodzenia Polski ze wspólnoty państw UE i wyraźnego osłabiania naszej pozycji w NATO. Polska jest dziś skonfliktowana ze wszystkim ważnymi partnerami zagranicznymi. Właściwie tylko z Rosją nie
mamy otwartego sporu. Co gorsze dzieje się to w czasie silnego wzrostu agresywnej polityki Putina. Rosja wyraźnie wspiera Białoruś w eskalacji konfliktu z Polską, sygnalizuje eskalację wojny przeciwko Ukrainie i intensyfikuje zbrojenia w Obwodzie Kaliningradzkim. Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że mamy bardzo silną pozycję międzynarodową. A dziś okazuje się, że jesteśmy – jak w 1939 roku – osamotnieni.

Zbigniew Ziejewski,
poseł PSL

Rok 2021 był bardzo obfity w różnego rodzaju ważne wydarzenia politycznie. Z tych ogólnoświatowych na pewno zaliczyłbym do nich zaprzysiężenie Joe Bidena na prezydenta USA i wycofanie wojsk amerykańskich z Afganistanu. Wszystkie te wydarzenia były przełomowe i odcisnęły piętno na całej światowej polityce. W Polsce również wiele się działo: zaostrzono prawo aborcyjne, co wywołało ogromne protesty a wyjście z koalicji rządzącej Jarosława Gowina zachwiało większością Zjednoczonej Prawicy w Sejmie. Polską scenę polityczną zmienił też powrót Donalda Tuska.Nie sposób wymienić wszystkiego. Ostatnim ważnym wydarzeniem jest zawetowanie tzw. “lex TVN” przez prezydenta Andrzeja Dudę. To może być początek jakiś przemeblowań na naszej scenie politycznej.

Anna Wojciechowska,
posłanka KO

Bez zastanowienia powiem bardzo trudny i ciężki. COVID-19 — ponad pół miliona zgonów w 2021 r. To jest najczarniejszy bilans od wojny, także w przeliczeniu na populację. W Polsce od początku pandemii zmarło 96 400 osób. To powinno być tragedią narodową. Przerażający jest brak reakcji rządu, który organizuje hucznego Sylwestra. Pod względem politycznym podobnie. Walka kobiet o swoje prawa i potraktowanie ich w sposób uwłaczający godności człowieka – agresja i przemoc.
Walka o wolne media i dostęp do niezależnych informacji. W parlamencie bezprawna reasumpcja głosowania, przekupstwo, handel stanowiskami za głosowania, podsłuchy Pegasusem za 33 mln zł. Gospodarka to postępująca inflacja, podwyżki stóp kredytowych, olbrzymie podwyżki za gaz i energię. Nie wiem jak ludzie to udźwigną. Ale dosyć narzekania. Zbliża się rok 2022. Zawsze jest szansa na poprawę i wyjście z każdej sytuacji. Mam nadzieję, że w 2022 roku to zmieni się. Niech rok 2022 będzie rokiem dobrym. Niech zakończy się epidemia. Pamiętajmy o ludziach w potrzebie. Darzmy siebie wzajemnym szacunkiem i miłością.