Lewica mówi o seniorach i emeryturach

Lewica mówi o seniorach i emeryturach

10485999_1074131055944083_1849014127087699689_o16 października 2015 r. odbyła się konferencja prasowa kandydatów do Sejmu w okręgu 35 zorganizowana przed olsztyńskim oddziałem ZUS-u. Tematem program Zjednoczonej Lewicy dla seniorów i emerytów.

Podwyższenie wieku emerytalnego to przykład zmiany wprowadzonej wbrew społeczeństwu i wbrew zapowiedziom wyborczym partii rządzącej. Reforma ta musi zostać naprawiona w sposób akceptowany przez Polaków. To pracownicy powinni mieć prawo decydowania – po osiągnięciu odpowiedniego stażu pracy – kiedy przejdą na emeryturę.

  • Obniżenie wieku emerytalnego. Pracownicy powinni mieć prawo do przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy – w przypadku mężczyzn, a w odniesieniu do kobiet – po 35 latach pracy.
  • Zaliczanie do stażu pracy okresu zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych. W obecnej sytuacji na rynku pracy jest to konieczność. Inaczej całe pokolenie zatrudnione na umowy śmieciowe nie będzie miało prawa do emerytury.
  • Podniesienie najniższych emerytur o 200 zł. Waloryzacja procentowa pozostałych emerytur. Emeryci powinni uczestniczyć w podziale owoców wzrostu gospodarczego.
  • Wyższe emerytury dla wdów i wdowców. Obecnie po śmierci męża czy żony, drugi małżonek dostaje 85 proc. jego emerytury. Musi wtedy jednak zrzec się swojego świadczenia. Chcemy, by wdowy i wdowcy mogli dostawać swoją emeryturę i część świadczenia (25%) po zmarłym współmałżonku lub rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku i w tym przypadku 25% własnej emerytury.
  • Ochrona systemu emerytalnego przez zwiększanie liczby Polaków zatrudnionych na podstawie umowy o pracę i odprowadzających składki emerytalne. Stabilność systemu emerytalnego zależy od liczby pracowników odprowadzających składki. Dlatego zamiast podnosić wiek emerytalny, należy promować zatrudnianie na podstawie umowy o pracę.