Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Dobra Zmiana zamiast Dobrej Nowiny”

Olsztyn.com.pl : Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ”Dobra Zmiana zamiast Dobrej Nowiny”

W 2022 roku w Polsce do stanu kapłańskiego wstąpi 217 nowych księży. Najwięcej w diecezji tarnowskiej – 17. Są jednak diecezje, gdzie pojawi się tylko jeden nowy ksiądz. To przypadek diecezji bydgoskiej i archidiecezji częstochowskiej. W archidiecezji warmińskiej nie zostanie wyświęcony ani jeden diakon!

Tak oto Warmia, dosyć niespodziewanie, stała się awangardą laicyzacji w Polsce. Ale Kościół sam zapracował sobie na taki stan rzeczy. Wszystko postawił na jedną kartę, kartę z napisem PiS. Już za rok PiS przegra. A kiedy PiS przegra to Kościół przegra razem z nim. I ta przegrana nie będzie oznaczać powrotu do 2015 roku, lecz zmiany społeczne, które upodobnią Polskę do państwa Europy Zachodniej. Każdy, kto był na Zachodzie, lub ma tam rodzinę, wie, że o miejsce w kościelnej ławce nie trzeba się zabijać.W Polsce już dzisiaj mniej, niż połowa Polaków chodzi co tydzień na niedzielną mszę. Jak pokazuje najnowszy raport CBOS, osoby chodzące co tydzień do kościoła to mniejszość. Cotygodniowe uczestnictwo w praktykach religijnych deklaruje 42 proc. badanych. Swoje zrobiła tutaj pandemia. Część wiernych nie wróciła już do uczestnictwa w mszach po zamknięciu kościołów.Większość jednak odstraszyli politykujący księża. Nikt tak nie odstrasza wiernych, jak proboszcz, który minął się powołaniem i zamiast duszpasterzem powinien zostać politykiem. Każdy z nas zna takiego duchownego, którego od dobrej nowiny, bardziej ekscytuje dobra zmiana. Ludzie nie chcą takich duszpasterzy.Przede wszystkim nie chcą ich młode Polki i młodzi Polacy. Jak pokazuje raport Centrum im. Ignacego Daszyńskiego, aż 36 procent Polaków w wieku 18-24 lata, w ogóle nie chodzi do Kościoła. Wielu zniechęciła odbywająca się w szkołach katechizacja. Co ciekawe, jak pokazuje raport Centrum Daszyńskiego, do kościoła niezbyt chętnie chodzą również mieszkańcy obszarów wiejskich. Świeckie społeczeństwo wkracza również na polską wieś, gdzie przez lata ksiądz proboszcz był ważnym elementem lokalnej wspólnoty. Z raportu Centrum Daszyńskiego dowiadujemy się też, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej nie chodził na religię. Jeszcze więcej nie chce, aby ich przyszłe dzieci uczęszczały w szkole na katechizację.

To jednak nie wszystkie powody galopującej laicyzacji. Skandale pedofilskie, przepych i bogactwo ludzi Kościoła – to głównie zniechęca młodych do tej instytucji. Aż 62 proc. z nich uważa, że Kościół afery pedofilii chce zamieść pod dywan. To zaś wynik badania Centrum Profilaktyki Społecznej „Młodzi uciekają z Kościoła”.

Wracając do Daszyńskiego, to warto przytoczyć tekst tego Ojca Niepodległości, napisany blisko 100 lat temu. „Ksiądz się wtrąca do szkoły i do gminy, bo chce mieć z nauczyciela bierne, pokorne narzędzie swojej woli, a szkołę zrobić – tak, jak to dawniej bywało – dodatkiem do kościoła” – pisał Daszyński.

„Taki ksiądz politykujący miesza ciągle rzeczy ziemskie z niebieskimi lub piekielnymi, widzi wszędzie „masonów” czy diabłów, każe się modlić tam, gdzie działać trzeba, każe być pokornym, gdzie trzeba być opozycyjnym” – słowa Daszyńskiego zaskakują swoją aktualnością.

Można by spuentować, że nic się nie zmieniło od czasu II RP.  Jednak zmianę widać gołym okiem. Tytuł tekstu Daszyńskiego z 1924 roku brzmiał „Ksiądz w polityce”. I niejeden ksiądz nadal jest w polityce. Ale ludzi już jest coraz mniej w kościele.”

Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

 

Więcej na Olsztyn.com.pl

https://www.olsztyn.com.pl/artykul,marcin-kulasek-z-nowej-lewicy-dobra-zmiana-zamiast-dobrej-nowiny,35718.html