Olsztyn24.com SLD: Nowy „Okrągły Stół” drogą do zgody narodowej

Olsztyn24.com SLD: Nowy „Okrągły Stół” drogą do zgody narodowej

Sojusz Lewicy Demokratycznej proponuje, by konflikt w sprawie Trybunału Konstytucyjnego rozwiązać przy nowym „Okrągłym stole”. Z propozycją zwołania takiego spotkania przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty wystąpił do prezydenta RP Andrzeja Dudy. O lewicowym pomyśle na rozwiązanie wciąż pogłębiającego się konfliktu wokół TK i złagodzenia podziałów w społeczeństwie mówili dziś (15.03), podczas zwołanej w Olsztynie konferencji prasowej: Władysław Mańkut – przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD na Warmii i Mazurach, Marcin Kulasek – sekretarz generalny SLD i Grzegorz Gieda – przewodniczący Federacji Młodych Socjaldemokratów w Olsztynie.

– Dzisiaj przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty przekazał list do prezydenta RP Andrzeja Dudy z propozycją zwołania „Okrągłego Stołu” – poinformował Władysław Mańkut. – Myślę, że byłoby to dobre miejsce, które pozwoliłoby Polakom zrozumieć co się zdarzyło i dlaczego.

– Z naszej strony, tutaj w Olsztynie, złożyliśmy na ręce przewodniczącego Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz marszałka województwa projekt uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego w sprawie zgody narodowej – dodał Marcin Kulasek, który jest także radnym wojewódzkim w Olsztynie. – Uchwała nawołuje polityków do podjęcia wspólnych działań, apeluje do nich, żeby zechcieli zrozumieć, że wspólne rozmowy przy umownym „Okrągłym Stole” są więcej warte niż różnego rodzaju „Kryteria uliczne”.

Drugi z tematów poruszonych podczas konferencji prasowej SLD były dopływające z gmachu na Wiejskiej w Warszawie pogłoski o planach obniżenia emerytur służb mundurowych. Szczegółów tych planów przedstawiciele SLD nie znają, tłumacząc ten stan brakiem swoich reprezentantów w sejmie. Informacje jednak są na tyle wiarygodne, że Włodzimierz Czarzasty wraz z przedstawicielami Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego podpisali wczoraj (14.03) przesłanie do emerytów mundurowych, w którym „wyrażają najwyższe zaniepokojenie dzieleniem polskich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych według kryterium daty urodzenia i przy zastosowaniu odpowiedzialności zbiorowej”.

– Po 27. latach zmian w Polsce, ciągle jeszcze się próbuje stosować zasadę odpowiedzialności zbiorowej, analizuje się możliwości obniżenia emerytur w służbach mundurowych – powiedziazł Władysław Mańkut. – Tego typu działania, w ocenie SLD, są działaniami destabilizującymi jedność społeczną, wprowadzającymi poczucie niefunkcjonowania państwa prawa. Obywatele nie mogą się czuć bezpieczni nie tylko w sensie bezpieczeństwa fizycznego, ale również z punktu widzenia ich praw nabytych.  

Przebieg całej konferencji zarejestrowaliśmy na filmie wideo. Zainteresowanych zachęcamy do obejrzenia nagrania.

Konferencja prasowa SLD w Olsztynie [15.03.2016]
Konferencja prasowa z udziałem: Władysława Mańkuta – przewodniczącego Rady Wojewódzkiej SLD na Warmii i Mazurach, Marcina Kulaska – sekretarza generalnego SLD i Grzegorza Giedy – przewodniczącego Federacji Młodych Socjaldemokratów w Olsztynie | Siedziba RW SLD w Olsztynie | 15.03.2016

więcej na: Olsztyn24.com http://www.olsztyn24.com/news/27528-sld-nowy-okragly-stol-droga-do-zgody-narodowej.html