“Poranne Pytania” Radia Olsztyn: Wiosna i SLD zgodne: jesteśmy za szeroką koalicją w jesiennych wyborach

“Poranne Pytania” Radia Olsztyn: Wiosna i SLD zgodne: jesteśmy za szeroką koalicją w jesiennych wyborach

– Wiosna będzie uczestniczyć w budowaniu szerokiej koalicji demokratycznej przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi – powiedziała w Porannych pytaniach Radia Olsztyn koordynatorka partii na Warmii i Mazurach, Monika Falej. Do sprawy odniósł się także Marcin Kulasek, sekretarz generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Oczywiście jesteśmy gotowi, aby iść do wyborów samodzielnie, jako Wiosna. Mamy do tego mandat po Eurowyborach, gdzie jako młoda partia dostaliśmy pakiet zaufania – trzy mandaty świadczą o tym, jakie mamy możliwości, również jeśli chodzi o budowanie bloku lewicowego z SLD

– podkreślała Monika Falej.

– SLD może być także elementem koalicji do której przystąpi Wiosna – przyznał Marcin Kulasek:

W referendum podjęliśmy decyzję jednoznaczną – 83% naszych członków opowiedziało się za szeroką koalicją ugrupowań prodemokratycznych, podobnie jak to miało miejsce w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Obie partie zadeklarowały, że tak jak w Parlamencie Europejskim należą do tej samej socjalistycznej grupy politycznej, tak samo w Polsce mogą razem współpracować przed wyborami.

Marcin Kulasek i Monika Falej skomentowali także zmianę na stanowisku szefa Komisji Europejskiej (dotychczas był nim socjalista Frans Timmermans). – Cała Unia Europejska przegrała – powiedział sekretarz generalny SLD i dodał:

To porażka całej Wspólnoty, ponieważ wyrazistość Fransa Timmermansa powodowała, że można był przeprowadzić restrukturyzację UE.

Monika Falej z Wiosny zwracała uwagę, że Frans Timmermans nie jest wrogiem Polski:

Jest on przyjacielem Polski. Otrzymał on bardzo wysokie wyróżnienie od naszego państwa. Chodziło o uhonorowanie polskich żołnierzy poległych w jego kraju, Holandii. Takie gierki polityczne działają na szkodę Polski.

Rada Europejska podjęła decyzję, że kandydatką na szefową Komisji Europejskiej będzie Ursula von der Leyen wywodząca się z niemieckiej Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Moniką Falej i Marcinem Kulaskiem więcej na Radio Olsztyn: https://ro.com.pl/wiosna-i-sld-zgodne-jestesmy-za-szeroka-koalicja-w-jesiennych-wyborach/01458468?fbclid=IwAR0_uJhhGAnnhp9pqZjxO7UN-ZYeRawcls9zm26lL3JG8slxpRoh3RIntpM