Radio Olsztyn: Czy Polacy chcą wyjść z Unii? Czy potrzebujemy muru na granicy z Białorusią?

Radio Olsztyn: Czy Polacy chcą wyjść z Unii? Czy potrzebujemy muru na granicy z Białorusią?

42,6 procent Polaków chciałoby referendum ws. obecności Polski w UE, przeciwnych jest 36,9 procent. Gdyby do takiego głosowania doszło za pozostaniem w Unii opowiedziałoby się ponad 64% ankietowanych. Wyniki sondażu pracowni SW Reaserch oraz sytuację na polsko-białoruskiej granicy komentowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn.

opis

– Na tę chwilę Polska nie potrzebuje takiego referendum – przekonywał poseł PiS Jerzy Małecki.

Jako partia rządząca wielokrotnie podkreślaliśmy, że chcemy być w Unii Europejskiej. Przyjęliśmy także uchwałę Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie, że nasze miejsce jest w UE. Sondowanie społeczeństwa polskiego jest nie na miejscu.

– Badania wskazują, że Polacy są prounijni – mówił z kolei poseł Lewicy Marcin Kulasek.

Tym bym nie szachował. Mamy przykład Wielkiej Brytanii, gdzie premier Cameron chciał sprawdzić nastrój społeczeństwa i wiemy, jak się to skończyło. Nie wiem czy PiS chce dokonać polexitu, ale w części Zjednoczonej Prawicy jest takie marzenie (…).

Przypomnijmy, za organizacją referendum było 42,6 procent respondentów, przeciwko 36,9 procent ankietowanych. 20,5 procent badanych nie miało zdania w tej kwestii. Badanie przeprowadziła pracownia SW Reaserch.

Trwa trudna sytuacja na granicy Polski i Białorusi w związku z imigrantami. Decyzja Sejmu o budowie muru na granicy polsko-białoruskiej była jednym z tematów rozmowy Marka Lewińskiego. Sekretarz Generalny Lewicy stwierdził, że „mur nic nie da”.

To rozwiązanie jest pozorowane. Ten mur ma być tylko po to, żeby ktoś zarobił na nim. Mur nie rozwiąże żadnego kryzysu, on ma ukryć fakt, że PiS nie radzi sobie z sytuacją na granicy lub nie chce.

Jerzy Małecki twierdził z kolei, że opozycja kolejny raz nie ma alternatywy dla pomysłów Prawa i Sprawiedliwości.

Jeśli to się sprawdziło na granicy bułgarsko-tureckiej, grecko-tureckiej czy węgiersko-serbskiej, to dlaczego ma się nie sprawdzić na granicy polsko-białoruskiej. Wojsko polskie i straż graniczna w zupełności dają sobie radę.

Szacowany koszt budowy planowanej bariery to miliard 615 milionów złotych.

Posłuchaj Porannych Pytań:

Czy Polacy chcą wyjść z Unii? Czy potrzebujemy muru na granicy z Białorusią? Posłuchaj Porannych Pytań