Radio Olsztyn: Ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne i sprawa posła Łukasza Mejzy

Radio Olsztyn: Ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne i sprawa posła Łukasza Mejzy

Odrzucenie przez Sejm obywatelskiego projektu ustawy zaostrzającej przepisy dotyczące aborcji oraz sprawa posła Łukasza Mejzy były tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn. Gośćmi Marka Lewińskiego byli posłowie Marcin Kulasek (Lewica) i Wojciech Kossakowski (Prawo i Sprawiedliwość).opis

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zaostrzający przepisy dotyczące aborcji. Jej autorem jest fundacja „Pro-prawo do Życia”. Ich propozycja zakładała, by za dokonanie aborcji groziło to samo, co za zabójstwo – od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie. Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, chciał, by projekt nie został odrzucony w pierwszym czytaniu i trafił do prac w komisjach.

Zagłosowałem za tym, żeby ten projekt, który się pojawił, mógł być dyskutowany. Dobrze wiemy, że projekty trafiające do komisji bardzo często, a nawet zawsze, wychodzą inne niż do niej przyszły. Osobiście nie jestem, nie byłem i nie będę za karaniem kobiet, choć próbuje mi się to wmówić wielokrotnie.

– To barbarzyński projekt – mówił z kolei poseł Lewicy Marcin Kulasek.

Mamy taki czas – czwarta fala pandemii, umiera ponad 500 osób dziennie, a my zajmujemy się tak haniebnymi projektami w sytuacji, w której powinniśmy głosować ustawy dotyczące COVID-19 i zabezpieczenia ludzi. To jest skandal.

Za odrzuceniem projektu ustawy w pierwszym czytaniu było 361 posłów, przeciw 48.

Marcin Kulasek potwierdził na naszej antenie, że jego koleżanki i koledzy z ugrupowania zgłosili prokuraturze możliwość popełnienia przestępstwa przez Łukasza Mejzę, aktualnego wiceministra sportu i turystyki.

Jest podejrzenie wyłudzenia pieniędzy od rodziców chorych dzieci na leczenie, które nigdzie nie jest opisane i nie wiadomo, czy w ogóle pomaga. Kolejne to podejrzenie wyłudzenia pieniędzy na szkolenia. Gdyby miało okazać się to prawdą, to jest ogromny skandal i policzek dla rządu Zjednoczonej Prawicy.

– Doniesienia, przede wszystkim prasowe, są niepokojące – przyznał w Porannych Pytaniach Wojciech Kossakowski.

My, tak samo jak inne ugrupowania, przyglądamy się tej sytuacji. Wiem, że została zlecona kontrola całej sytuacji z Łukaszem Mejzą. Przypomnę tylko, że to była kandydatura wysunięta przez naszego koalicjanta – Partię Republikańską.

Łukasz Mejza jest w Sejmie od marca tego roku. Objął mandat po zmarłej posłance KP-PSL Jolancie Fedak. Po wejściu do Sejmu Mejza nie przystąpił do klubu Koalicji Polskiej-PSL i pozostał niezrzeszony. Wiceministrem sportu jest od października, objął funkcję z rekomendacji Partii Republikańskiej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego:

Ustawa zaostrzająca przepisy aborcyjne i sprawa posła Łukasza Mejzy. Posłuchaj Porannych Pytań