Radio Olsztyn: Utrata większości parlamentarnej PiS i reprywatyzacja tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn

Radio Olsztyn: Utrata większości parlamentarnej PiS i reprywatyzacja tematami Porannych Pytań Radia Olsztyn

Czy odejście trójki posłów z klubu PiS doprowadzi do przedterminowych wyborów? Co dalej z reprywatyzacją? O tym dyskutowali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn.
opis

Iwona Arent i Marcin Kulasek

W piątek Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski opuścili klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. Poseł Lewicy Marcin Kulasek w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn mówił, że nie wierzy, by doprowadziło to do rozpadu koalicji rządzącej.

Zjednoczona Prawica jest teraz mniej zjednoczona. Jednocześnie prezes Kaczyński cały czas skutecznie łowi posłów innych partii. Jest wielu, którzy chcą się załapać. Nawet nie można mówić o wcześniejszych wyborach. PiS ma za dużo do stracenia.

– mówił poseł Kulasek.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent na naszej antenie mówiła natomiast, że sytuacja nie jest jednoznaczna.

Formalnie lub stracił większość w Sejmie, natomiast praktycznie zobaczymy na najbliższym posiedzeniu Sejmu jak to nowe koło poselskie będzie się zachowywało – czy będą głosować za naszymi propozycjami, czy będą przeciwko.

W tym tygodniu Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania administracyjnego, zgodnie z którą po 30 latach nie będzie można podważać decyzji administracyjnych. W praktyce oznacza to przedawnienie roszczeń osób, które straciły nieruchomości w Polsce.

Trzeba wyznaczyć granicę zwracania majątku utraconego np. w czasie II wojny światowej – mówiła Iwona Arent.

Chodzi tutaj o organizacje, które skupiają ludzi, którzy z tragedią zagłady nie mieli nic do czynienia. Nie może być tak, że po 200 latach od Holocaustu dalej będą roszczenia.

Nowe przepisy popiera także poseł Lewicy.

Nowelizacja pozwoli nam raz na zawsze skończyć z reprywatyzacją, zarówno tą warszawską, jak i w całej Polsce. Odbieranie ludziom domów, zabieranie gruntów użyteczności publicznej w imię naprawiania krzywd po wielu latach, to tak naprawdę mnożenie tych krzywd.

Za przepisami wprowadzającymi przedawnienie roszczeń po 30 latach podczas sejmowego głosowania było 309 posłów, 120 wstrzymało się od głosu, ale nikt nie był przeciw. Nowelizację skrytykowały natomiast Stany Zjednoczone i Izrael.

Posłuchaj Porannych Pytań:

https://radioolsztyn.pl/utrata-wiekszosci-parlamentarnej-pis-i-reprywatyzacja-tematami-porannych-pytan-radia-olsztyn-posluchaj-calej-rozmowy/01578376