Radio Olsztyn: Utworzenie koła PPS i szczepienia tematami Porannych Pytań

Radio Olsztyn: Utworzenie koła PPS i szczepienia tematami Porannych Pytań

O utworzeniu przez parlamentarzystów koła Polskiej Partii Socjalistycznej oraz obowiązku szczepień rozmawiali w Porannych Pytaniach sekretarz generalny Nowej Lewicy Marcin Kulasek oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Robert Gontarz.
opis

Robert Gontarz (PiS) i Marcin Kulasek (Lewica)

– Nie obrażamy się na tych, którzy odeszli – podkreślił Marcin Kulasek. Przekonywał, że senatorowie i posłowie, którzy opuścili jego partię już od dawna politycznie byli gdzie indziej.

Politycy, którzy odeszli z koalicyjnego klubu Lewicy, od kilku miesięcy skłaniali się do wizji opozycji totalnej, promowanej niestety przez Donalda Tuska i Platformę Obywatelską. Osoby, które postanowiły podnieść zakurzony trochę sztandar Polskiej Partii Socjalistycznej, w ostatnich miesiącach głosowały częściej tak jak PO niż jak Lewica.

Poseł PiS Robert Gontarz jest przekonany, że Nowa Lewica straciła wpływy w Senacie na korzyść PO.

Zgodzę się z panem Posłem, który powiedział, że to jest tylko przystanek na drodze do Platformy Obywatelskiej, bo rzeczywiście tak jest. Zdziwiony bym był, gdyby ci ludzie nie startowali z Platformy Obywatelskiej, to jest akurat taka droga, która prawdopodobnie ma ich tam dołączyć, choć ta partia – Polska Patria Socjalistyczna, powinna raczej nazywać się Polską Partią Komunistyczno-Socjalistyczną, bo dwoje członków z tej partii – czyli pan poseł Kwiatkowski i pani poseł Senyszyn, to byli członkowie PZPR.

We wtorek, wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka, senator Wojciech Konieczny oraz posłowie Joanna Senyszyn, Robert Kwiatkowski i Andrzej Rozenek odeszli z klubu Nowej Lewicy i stworzyli własne koło Polskiej Partii Socjalistycznej.

Goście Porannych Pytań odnieśli się także do kwestii obowiązku szczepień przeciwko SARS-CoV-2.

– Od czasu zgłoszenia przez Lewicę postulatu o obowiązkowych szczepieniach zmarło na COVID-19 ponad 3 tysiące osób – mówił Marcin Kulasek. Sekretarz Generalny Nowej Lewicy zwrócił uwagę na to, że wirusem zaraziło się od czasu zgłoszenia projektu ponad 200 tysięcy ludzi.

To jest cena bezczynności rządu i reszty klasy politycznej, którzy nie potrafią się porozumieć w sprawie obowiązku szczepień. Jeden minister mówi najpierw, że trzeba się szczepić, a za chwilę wychodzi drugi i odnosząc się do szczepień nauczycieli mówi, że nie powinni tego robić.

Poseł PiS Robert Gontarz uważa, że poseł Kulasek przeinacza rzeczywistość.

Nigdy pan minister Czarnek nie powiedział, żeby ktokolwiek się nie szczepił. Wszyscy widzimy, co się dzieje na naszej wschodniej granicy. Dlaczego o tym mówię. Ponieważ nie jesteśmy w takiej sytuacji jak Austria, Francja, gdzie były gigantyczne zamieszki związane z wprowadzeniem silnych restrykcji związanych ze szczepieniami. Niestety, w Polsce to by mogło się powtórzyć.

W środę 15 grudnia weszły w życie nowe obostrzenia pandemiczne, które rząd ogłosił 7 grudnia. Najważniejsze zmiany to zaostrzone limity w restauracjach, hotelach i obiektach sakralnych (nie dotyczą osób zaszczepionych), obowiązkowe testy dla domowników osób zakażonych. Od 20 grudnia zostanie wprowadzona nauka zdalna we wszystkich szkołach.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego:

Utworzenie koła PPS i szczepienia tematami Porannych Pytań