TVP 3 Olsztyn: Zburzyć czy pozostawić? Zapis debaty o olsztyńskich szubienicach

TVP 3 Olsztyn: Zburzyć czy pozostawić? Zapis debaty o olsztyńskich szubienicach

Debata Szubiennice 3Zapraszam do obejrzenia debaty TVP 3 Olsztyn i Radia Olsztyn na temat słynnych olsztyńskich “szubienic” przy placu Dunikowskiego. SLD reprezentują Sekretarz Generalny, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Marcin Kulasek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Olsztynie, Radny Miasta Olsztyna – Krzysztof Kacprzycki.

Zburzyć, przenieść czy pozostawić? Co zrobić z Pomnikiem Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej, potocznie zwanym szubienicami? Jak długo jeszcze komunistyczne relikty będą częścią polskiej architektury? Zapraszamy na debatę Polskiego Radia Olsztyn i TVP3 Olsztyn, z udziałem polityków, przedstawicieli stowarzyszeń obywatelskich i historyków.

Monument, który obecnie nosi nazwę pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, powstał ponad 60 lat temu – jako Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. Zaprojektował go Xawery Dunikowski. Między innymi to sprawiło, że już po upadku komunizmu, obiekt trafił do rejestru zabytków, ale ideowa wymowa pomnika, sławiącego żołnierzy radzieckich, budzi w Olsztynie duży sprzeciw, i pojawiające się co jakiś czas postulaty usunięcia go z przestrzeni publicznej. Kontrowersje jakie budzi pomnik będą tematem debaty przygotowanej przez olsztyński oddział TVP3 i Polskie Radio Olsztyn. Relacja na żywo już dziś (1.09) o godzinie 17:30. Miejsce debaty to oczywiście olsztyńskie szubienice.

więcej na TVP 3 Olsztyn: http://olsztyn.tvp.pl/26758219/zburzyc-czy-pozostawic-zapis-debaty-o-szubienicach