Agropolska.pl : Lewica domaga się pomocy dla producentów drobiu

Agropolska.pl : Lewica domaga się pomocy dla producentów drobiu

Apelujemy do rządu o zabezpieczenie maksymalnych środków z budżetu na zwalczanie ptasiej grypy, której ogniska wykryto w północnej części woj. mazowieckiego oraz południowej części Warmii i Mazur – mówi Marcin Kulasek, poseł Lewicy.

Polityk powiedział na konferencji w Olsztynie, że najgorsza sytuacja występuje na północnym Mazowszu, w powiatach mławskim oraz żuromińskim. Tam stwierdzono 250 ognisk tej zakaźnej choroby.

Na Warmii i Mazurach (pow. nowomiejski, działdowski, ostródzki i iławski) stwierdzono 20 ognisk. Ocenił, że pojawiające się ogniska ptasiej grypy to ogromny problem, z którym trzeba się zmierzyć.

– Ministerstwo rolnictwa zawnioskowało o 263 mln zł potrzebnych na odszkodowania dla producentów drobiu. W odpowiedzi ministerstwo finansów podało, że jest w stanie zabezpieczyć 51 mln zł. Apelujemy o wypłatę odszkodowań dla producentów drobiu – powiedział Kulasek.

Jak dodał, z informacji przekazanych przez Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Olsztynie, dla producentów drobiu dotkniętych ptasią grypą na Warmii i Mazurach zabezpieczonych jest 12 mln zł. – Natomiast na północy Mazowsza potrzeba co najmniej pół miliarda złotych – dodał.

Ocenił, że obecne działania wskazują, że państwo nie jest przygotowane na takie sytuacje”. – Nie nauczyliśmy się niczego z poprzedniej epidemii ptasiej grypy, która miała miejsce w 2007 i 2008 roku. Mamy wrażenie, że sprawa ta jest zamiatana pod dywan – dodał.

Obecny na konferencji Michał Kołodziejczak, lider AGROunii, ocenił że z powodu ptasiej grypy nawet do 30 proc. drobiu produkowanego w Polsce może zostać zutylizowane.

– Państwo sobie nie radzi, nie ma żadnych działań, nie ma interwencji na rynku. Efekt może być taki, że wzrosną ceny drobiu i jajek – dodał. Wskazał, że także samorządowcy z stref zagrożonych ptasią grypą nie uzyskują pomocy w zabezpieczeniu terenu.

Poseł Arkadiusz Iwaniak z Lewicy podkreślił, że potrzebny jest szybki skup interwencyjny oraz pomoc producentom drobiu we wznowieniu produkcji. Zaznaczył, że powołany zostanie zespół parlamentarny do zwalczania i przeciwdziałania chorób zakaźnych zwierząt.

Jak wyjaśnił, ma się zająć propozycjami rozwiązań prawnych dot. ptasiej grypy i ASF, wprowadzeniem testowania szczepionek na ptasią grypę oraz poprawą warunków pracy w inspekcji weterynaryjnej.

 

więcej na Agropolska.pl : Lewica domaga się pomocy dla producentów drobiu / Drób – drobiarstwo, ceny, hodowla, opłacalność – kurczęta, nioski, produkcja jaj / Agropolska