Radio Olsztyn: Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i epidemia ptasiej grypy

Radio Olsztyn: Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i epidemia ptasiej grypy

O Krajowym Planie Odbudowy oraz epidemii ptasiej grypy rozmawiali goście Porannych Pytań Radia Olsztyn – poseł Lewicy Marcin Kulasek oraz poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki.


Przedstawiliśmy twarde warunki – podkreślił Marcin Kulasek, odnosząc się do spotkania Lewicy z premierem Mateuszem Morawieckim. Sekretarz generalny Nowej Lewicy dodał, że porozumienie w sprawie poparcia Krajowego Planu Odbudowy jest zawarte dla Polek i Polaków.

Rozwiązanie, które wynegocjowaliśmy – co najmniej 30% ma trafić do samorządów. 850 milionów Euro ma wesprzeć szpitale powiatowe. 300 milionów Euro dla najbardziej pokrzywdzonych branż przez COVID-19. Pieniądze na budowę 75 tysięcy tanich mieszkań pod wynajem mają być zagwarantowane.

Poseł PiS Jerzy Małecki podkreślił, że jego ugrupowanie do negocjacji na temat Krajowego Planu Odbudowy zaprosiło wszystkie siły w parlamencie.

Podkreślam, że jedynie klub parlamentarny Lewicy zdecydował się przedstawić swoje propozycje. Totalna opozycja, która mówi, że chciałaby dzielić środki, nie zrobiła nic, by te środki w sposób racjonalny posegregować.

Przegłosowanie przez polski parlament Krajowego Planu Odbudowy jest niezbędnym krokiem do uruchomienia unijnego planu odbudowy.

Od początku roku mamy w Polsce ponad 250 ognisk ptasiej grypy – alarmował w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn poseł Lewicy Marcin Kulasek. Członek sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi dodał, że największy problem w tej chwili w jest blisko granic naszego regionu.

W powiecie żuromińskim, gdzie teraz jest największy problem, podobnie jak w mławskim, zostało zabitych ponad 5 milionów kurcząt, żeby się nie męczyły. Kolejne pięć milionów czeka podobny los.

Poseł PiS Jerzy Małecki, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi zaprzeczył, że ptaki zabite w województwie mazowieckim będą utylizowane na poligonie w Orzyszu.

To była propozycja wojewody mazowieckiego, który wystąpił do ministra obrony narodowej. Minister obrony narodowej nie zgodził się, by na jakimkolwiek poligonie utylizowane były martwe ptaki.

Problem ptasiej grypy dotyczy także hodowców z Warmii i Mazur, gdzie do tej pory wykryto kilkanaście ognisk tej choroby.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Małeckim i Marcinem Kulaskiem:

Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i epidemia ptasiej grypy. Posłuchaj Porannych Pytań