Gazeta Olsztyńska: Sejm chce upamiętnić 80. rocznicę śmierci Maksymiliana Kolbego

Gazeta Olsztyńska: Sejm chce upamiętnić 80. rocznicę śmierci Maksymiliana Kolbego

Głosowanie w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy śmierci świętego kościoła katolickiego Maksymiliana Marii Kolbego przeszło przez sejm zdecydowaną większością głosów “za”. Niektóre posłanki i posłowie byli jednak przeciwni, lub się wstrzymali od głosu. Dlaczego?

SEJM

W piątek (17 września) posłanki i posłowie głosowali nad uchwałą w sprawie upamiętnienia Maksymiliana Marii Kolbego, świętego kościoła katolickiego w jego 80. rocznicę śmierci.

W głosowaniu wzięło udział 428 posłanek i posłów, 394 osoby były “za”. Uchwałę pozytywnie rozpatrzył cały klub PiS, Koalicja Polska i Polska 2050. Siedmiu członków Koalicji Obywatelskiej i 8 Lewicy głosowało “przeciw”. Od głosu wstrzymał się jeden przedstawiciel Konfederacji, trzech posłów KO i piętnastu Lewicy.
Jedna z posłanek z Warmii i Mazur głosowała “przeciw” — Monika Falej z Lewicy. Od głosu wstrzymał się Marcin Kulasek (Lewica) i Paweł Papke (KO). Reszta parlamentarzystów z regionu przyjęła uchwałę. Po głosowaniu w mediach społecznościowych zawrzało. Po twitterze krążyły “listy hańby”, na których widniały nazwiska osób głosujących “przeciw” lub wstrzymujących się od głosu.
— Uważam, że w miejscu świeckim jakim niewątpliwie jest sejm powinno się rozmawiać o sprawach świeckich. Nie jesteśmy instytucją, która powinna zajmować się kościołem i ludźmi kościoła — stwierdziła krótko posłanka Monika Falej w rozmowie z “Gazetą Olsztyńską”.
Dwóch posłów z regionu wstrzymało się od głosu, zapytaliśmy ich o przyczyny takiej decyzji.
— Maksymilian Kolbe był osobą, która swoje życie zakończyła w sposób zasługujący na najwyższy szacunek. Uchwałę upamiętniającą ostatnie chwile życia ojca Kolbego z pewnością bym poparł — mówi poseł Marcin Kulasek w rozmowie z “Gazetą Olsztyńską — Należy jednak pamiętać, że ojciec Kolbe był postacią wielowymiarową. W latach 30-tych XX wieku stworzył w Niepokalanowie nowoczesny koncern medialny, który poza rozpowszechnianiem treści religijnych propagował również antysemityzm i nienawiść wobec innych grup wyznaniowych. Zgłoszona przez PiS uchwała o działalności gazet wydawanych w Niepokalanowie wypowiedziała się z aprobatą. Nie podzielam tego poglądu — stwierdza poseł z Olsztyna. — Dlatego postanowiłem zważyć różne racje i ostatecznie wstrzymałem się od głosu. Ojciec Kolbe, jak każda postać historyczna, zasługuje na uczciwą ocenę, uwzgledniające wszystkie aspekty życiorysu — podsumowuje.
Próbowaliśmy skontaktować się z posłem Pawłem Papke, jednak bezskutecznie.
Oto jak głosowali parlamentarzyści i parlamentarzystki z Warmii i Mazur.
Za:
Iwona Arent (PiS)
Wojciech Kossakowski (PiS)
Jerzy Małecki (PiS)
Robert Gontarz (PiS)
Leonard Krasulski (PiS)
Zbigniew Babalski (PiS)
Adam Ołdakowski (PiS)
Jacek Protas (KO)
Elżbieta Gelert (KO)
Janusz Cichoń (KO)
Anna Wojciechowska (KO)
Zbigniew Ziejewski (KP)
Urszula Pasławska (KP)
Michał Wypij (Porozumienie)
Wstrzymał się:
Marcin Kulasek (Lewica)
Przeciw:
Monika Falej (Lewica)
Nie głosował:
Wojciech Maksymowicz (PL2050)