Radio Olsztyn: Przed posłami trudne głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Posłuchaj Marcina Kulaska i Jerzego Małeckiego

Radio Olsztyn: Przed posłami trudne głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Posłuchaj Marcina Kulaska i Jerzego Małeckiego

Dziś Sejm ma się zająć wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. To trudne głosowanie – przyznali w Porannych Pytaniach posłowie Lewicy Marcin Kulasek i PiS Jerzy Małecki.

Gospodarzem rozmowy był Andrzej Piedziewicz. W piątym podejściu do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich, Sejm rozpatrzy dwoje kandydatów. To zgłoszona przez PiS senator niezależna Lidia Staroń oraz zgłoszony przez opozycję profesor Marcin Wiącek.

Poseł Lewicy Marcin Kulasek przyznawał, że profesor Wiącek nie jest kandydatem idealnym.

To jest kandydat Polskiego Stronnictwa Ludowego, który uzyskał poparcie opozycji. Nie jest kandydatem marzeń, ale jego wybór pozwoli uchronić Polskę przed wizją komisarza na urzędzie rzecznika.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki mówił, że zgłoszona przez jego ugrupowanie Lidia Staroń nie jest najlepszą możliwą kandydatką.

Najlepszym kandydatem zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwość był Bartłomiej Wróblewski. Teraz mamy Lidię Staroń. Jestem w bardzo ciężkim położeniu, ze względu na to, że Lidia Staroń niestety nie zagłosowała za Bartłomiejem Wróblewskim, a teraz my musimy głosować za jej kandydaturą. Niestety trzeba głosować, bo jeżeli nie przejście Lidia Staroń, to przejdzie kandydat opozycji.

Sejmowe głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich ma odbyć się wczesnym popołudniem. Wybór nie będzie ostateczny. Kandydata wskazanego przez Sejm będzie musiał jeszcze zatwierdzić Senat.

Koniec kariery politycznej Pawła Kukiza – konta rozszerzanie Zjednoczonej Prawicy. Politycy komentowali porozumienie pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Ruchem Kukiz 15. Poseł Lewicy Marcin Kulasek krytykuje podejście Pawła Kukiza.

Zaczynał jako wielki buntownik i antysystemowiec. W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich. Zrobił świetny wynik 20 procent. Teraz złożył hołd lenny Jarosławowi Kaczyńskiemu. Myślę, że powoli kończy się kariera polityczna Pawła Kukiza.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Małecki twierdzi natomiast, że to pokazuje zdolności koalicyjne Zjednoczonej Prawicy.

Mam nadzieję, że ugrupowanie Pawła Kukiza wzmocni Zjednoczoną Prawicę. To pokazanie, że Prawo i Sprawiedliwość i Zjednoczona Prawica może się otwierać na nowe ugrupowania i inne ruchy polityczne.

Zgodnie z zawartym porozumieniem, ruch Kukiz’15 ma popierać Polski Ład i zapewnić stabilność obecnego układu politycznego. W zamian PiS ma poprzeć ustawę antykorupcyjną oraz ustawy o dniu referendalnym i o sędziach pokoju.

Posłuchaj Porannych Pytań:

Przed posłami trudne głosowanie nad wyborem Rzecznika Praw Obywatelskich. Posłuchaj Marcina Kulaska i Jerzego Małeckiego